Tłusty czwartek 2025 zbliża się wielkimi krokami. Kiedy dokładnie wypada?

Tłusty czwartek to jeden z ulubionych zwyczajów Polaków. Tego dnia po pączki lub inne słodkości sięgają niemal wszyscy. Kiedy wypada w 2025 roku?

Publikacja: 08.02.2025 08:02

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami

Foto: Adobe Stock

Tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Kiedyś obchodzenie go polegało na zjedzeniu jak największej ilości tłustych potraw. Dzisiaj tego dnia zjada się pączki, faworki i inne słodkości.

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2025 roku?

To, kiedy wypadnie tłusty czwartek, jest uzależnione od daty Wielkanocy. Dzień ten przypada bowiem zawsze 52 dni przed Wielkanocą, między 29 stycznia a 4 marca. Jest to też czwartek poprzedzający Środę Popielcową. W tym roku Wielkanoc przypada 20 i 21 kwietnia, Środa Popielcowa natomiast 5 marca. Tłusty czwartek wypada zatem 27 lutego 2025 roku.

Czytaj więcej

Zbliża się pełnia Księżyca w lutym 2025. Kiedy obserwować Śnieżny Księżyc?

Historia obchodów tłustego czwartku w Polsce

Wielu Polaków uwielbia tłusty czwartek. Tego dnia w cukierniach ustawiają się długie kolejki po świeże pączki. 

W Polsce zwyczaj obchodzenia tłustego czwartku pojawił się wcześnie, bo już w XV wieku, wyglądał jednak nieco odmiennie od dzisiejszych tradycji. Tego dnia bowiem zjadano bułki z mąki chlebowej, które smażono na smalcu i faszerowano słoniną. Taki obfity posiłek popijano wódką. W uboższych domach pączki pieczono w piecu chlebowym i obficie okraszano skwarkami. 

W okolicach XVIII wieku pączki, które spożywano tego dnia, stały się nieco mniejsze, bardziej okrągłe i przede wszystkim słodkie. Ukrywano w nich też migdały – kto na nie trafił, miał mieć szczęście przez najbliższy rok.

Czytaj więcej

Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?

Pączek na szczęście

Choć dzisiaj do pączków nie dodaje się już migdałów i orzechów na szczęście, to wciąż znany jest przesąd mówiący, że aby mieć szczęście przez cały rok, należy zjeść pączka w tłusty czwartek.

Równie chętnie co pączki, zjadamy tego dnia także faworki, zwane chrustami. Same pączki natomiast serwowane są w tak wielu formach i z tak wieloma różnymi nadzieniami, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Tłusty czwartek w innych krajach

Tradycje zbliżone do polskiego tłustego czwartku są kultywowane w innych europejskich krajach. Między innymi w Hiszpanii, w której ten dzień nazywa się „Jueves Lardero”, a to, jak jest obchodzony, zależy głównie od regionu. W Katalonii to dzień, który kojarzyć się może głównie z dziecięcą bitwą na bezy. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w latach 70. XX wieku, kiedy to jeden z cukierników wykonał wielką bezę i pozwolił dzieciom się nią bawić. Przyjęło się to tak dobrze, że nie tylko powtarzał to w następnych latach, lecz także namawiał innych cukierników do zrobienia tego samego. Ten dzień to także dzień jedzenia pysznych dań i potraw. Popularne są drożdżówki „monas”, które ozdabiane są całym jajkiem – nie tylko kurzym czy przepiórczym, lecz także na przykład czekoladowym. Natomiast w niektórych regionach, między innymi w Madrycie, tłusty czwartek to Dzień Tortilli, którą je się w wielu postaciach.

Czytaj więcej

Nowe zalecenia WHO dotyczące soli. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć

Niemiecki tłusty czwartek ma różne nazwy. W tym kraju również wiele zależy od tego, o jakim regionie mowa. Nazywany jest więc na przykład Weiberfastnacht, Altweibernacht, Fettdonnerstag czy Schwerdonnerstag. Obchody wiążą się z jedzeniem słodkości, podobnie jak w Polsce także pączków, bywa jednak świętowany zupełnie inaczej. Co ciekawe, tłusty czwartek jest świętem kobiet – tego dnia „przejmują władzę”, przebierają się, zajmują ratusze i ucinają krawaty mężczyznom. Skąd taki zwyczaj? Do 1824 roku karnawał był w Niemczech typowo męskim świętem. Tego roku kobiety postanowiły się zbuntować – także chciały brać udział w świętowaniu. 

We Francji obchodzony jest z kolei Mardi Gras – tłusty wtorek, tuż przed Środą Popielcową. To nie tylko dzień objadania się słodkościami, ale także czas zabawy, festiwali i parad. Ludzie bawią się na ulicach w karnawałowych przebraniach. Jedzą tego dnia podobnie jak w Polsce pączki i faworki, a ponadto także gofry czy naleśniki Crêpes Suzette z sosem pomarańczowym.

Tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Kiedyś obchodzenie go polegało na zjedzeniu jak największej ilości tłustych potraw. Dzisiaj tego dnia zjada się pączki, faworki i inne słodkości.

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2025 roku?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Nauka
Kwasy omega-3 a procesy starzenia. Optymistyczne wyniki badania
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Pacjentka wypadła z okna – szpital nie poinformował o tym policji
Społeczeństwo
Schronów nie budujemy, bo brak kluczowych rozporządzeń
Społeczeństwo
Kwitnie rynek podróbek mDowodów. Młodzi obchodzą zakazy
Społeczeństwo
Długoterminowa prognoza pogody od lutego do maja. IMGW przewiduje sporo anomalii