Tarcza antyinflacyjna będzie obejmowała sześć elementów. Wiele składowych ma zostać rozszerzonych jak obniżka podatków i poszerzenie grupy beneficjentów. Zdaniem Premiera Morawieckiego, inflacja w Polsce jest „zaimportowana” przez działania Gazpromu czy Komisji Europejskiej.
Mniej za paliwo
Rząd chce obniżyć ceny paliw silnikowych poprzez zmniejszenie akcyzy do najniższego poziomu w UE oraz zwolnienie z podatku na odprzedaż detaliczną paliw. - Maksymalna obniżka akcyzy na paliwo to kolejne nasze działanie, aby zmniejszyć koszt dla polskich rodzin i przedsiębiorców. Obniżamy ceny paliwa przez zmniejszenie akcyzy oraz obniżamy opłatę emisyjną do 0 do końca maja – zapowiedział Premier RP. Obniżka akcyzy ma obowiązywać od 20 grudnia do 31 maja tego roku, zaś zwolnienie od podatku odsprzedaży paliw ma obowiązywać od 1 stycznia do końca maja.
Czytaj więcej
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 7,7 proc. rok do roku, najbardziej od grudnia 2000 r., po zwyżce o 6,8 proc. – oszacował wstępnie GUS.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin prognozował jeszcze przed dzisiejszą konferencją prasową Premiera Morawieckiego, że te działania mają pozwolić na obniżkę paliw średnio o 30 groszy.
Mniej za gaz
Rząd obniży także wielkość podatku VAT na gaz z 23 do 8 proc. w okresie od stycznia do marca. W rezultacie, rodzina korzystająca z ogrzewania gazowego i podgrzewania wody zyska kwartalnie średnio 140 zł. Bez ogrzewania i ciepłej wody oszczędności te wyniosą 14 zł.