Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podał także, że szczególnie wyhamował wzrost cen żywności. Ponadto kształtowanie się cen energii miało negatywny wpływ na inflację również w styczniu 2025 r. Z drugiej strony ponadprzeciętny wzrost cen usług w dalszym ciągu podwyższał inflację.
Ceny produktów energetycznych spadły o 1,6 proc.
Ceny surowców energetycznych w styczniu były o 1,6 proc. niższe w porównaniu z analogicznym miesiącem rok wcześniej. W grudniu 2024 r. spadek cen był podobny i wyniósł 1,6 proc. Ceny zarówno paliw silnikowych (-0,1 proc.), jak i energii dla gospodarstw domowych (-2,5 proc.) spadły rok do roku, a konsumenci skorzystali na niższych cenach oleju opałowego (-1,2 proc.), energii elektrycznej (-3,6 proc.) oraz drewna opałowego, pelletu drzewnego i innych paliw stałych (-8,7 proc.). Jednak w niektórych obszarach spadki cen uległy znacznemu spowolnieniu w porównaniu z rokiem poprzednim. Droższe niż rok wcześniej były także gaz ziemny (+0,5 proc.) i ciepłownictwo (+9,8 proc.). Zmiany cen w styczniu 2025 r. były prawdopodobnie również spowodowane wzrostem cen emisji dwutlenku węgla, wyższymi opłatami za energię elektryczną i wyższymi opłatami za sieć gazową.
Czytaj więcej
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
Żywność w Niemczech drożała, ale wolniej
Ceny żywności w styczniu były o 0,8 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Wzrost cen żywności znacząco wyhamował po wzroście o 2,0 proc. w grudniu 2024 r. Niższy wzrost cen żywności r/r niż w styczniu 2025 r. ostatni raz odnotowano w grudniu 2020 r. (+0,3 proc. w porównaniu do grudnia 2019 r.). W porównaniu ze styczniem 2024 r. w styczniu 2025 r. nadal notowano znaczne wzrosty cen tłuszczów i olejów jadalnych (+15,1 proc., w tym masło: +32,6 proc.). Podwyżki cen przetworów mlecznych i jaj (+2,7 proc.) również pozostały wyraźnie wyższe od ogólnej inflacji. Natomiast mniejsze podwyżki lub ich brak odnotowano w przypadku niektórych grup żywności (tylko w języku niemieckim), takich jak pieczywo i płatki zbożowe (+1,2 proc.), mięso i przetwory mięsne (0,0 proc.) oraz warzywa (-2,3 proc.).
Ceny usług wzrosły o 4 proc.
W porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku ceny usług (ogółem) w styczniu 2025 r. wzrosły o 4,0 proc., a zatem nadal kształtują się znacznie powyżej ogólnej inflacji. Od października 2024 r. dynamika cen usług w ujęciu rocznym osiągnęła 4 proc. Inne znaczące wzrosty cen odnotowano m.in. za konserwację i naprawę pojazdów (+5,7 proc.), usługi cateringowe w restauracjach, kawiarniach i tym podobnych (+4,7 proc.), zaopatrzenie w wodę i inne usługi związane z mieszkaniem (+4,5 proc.). Czynsze netto, po wyłączeniu kosztów ogrzewania, również pozostają głównym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się cen usług. Tempo wzrostu cen wynoszące +2,0 proc. było niższe od stopy inflacji. Natomiast tylko kilka usług kosztuje mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, np. usługi telekomunikacyjne (-1,1 proc.).