Pierwsze spotkanie Rafała Brzoski z Donaldem Tuskiem. „Było dobrze”

Zespół do spraw deregulacji pod wodzą Rafała Brzoski spotkał się w piątek po raz pierwszy z premierem Donaldem Tuskiem. - To było dobre spotkanie – ocenili zgodnie szef rządu i przedstawiciele biznesu.

Publikacja: 14.02.2025 17:56

Pierwsze spotkanie Rafała Brzoski z Donaldem Tuskiem. „Było dobrze”

Foto: KPRM

W poniedziałek premier Donald ogłosił program „650 mld plus”. - Rok 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – mówił szef rządu w czasie wielkiej konferencji w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przekonywał, że przełom ma przynieść strategia: inwestycje, inwestycje, inwestycje. - W polską gospodarkę w tym roku zainwestowanych zostanie ponad 650 mld zł, „bliżej 700 mld zł” - zapowiedział premier Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk prosi Rafała Brzoskę o przygotowanie pakietu deregulacji

Tusk rzuca propozycję, Brzoska ją przyjmuje

Wystąpieniu szefa rządu przysłuchiwali się m.in. liczni przedstawiciele biznesu i organizacji przedsiębiorców oraz pracodawców. I właśnie wtedy Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce, twórcy InPostu prace nad pakietem zmian przepisów, które pomogłyby odblokować gospodarkę, ułatwić życie przedsiębiorcom i rozruszać inwestycje.  - Gdyby pan zechciał z gronem tych, którzy by chcieli panu pomóc, przygotować możliwie szybko, najpierw rekomendacje do zmian, które nie wymagają ustaw, czyli długiego procesu i nie są związane z pewnym ryzykiem politycznym, bo komuś się nie spodobają i nie będzie większości albo podpisu. Wy wiecie o wiele lepiej, że istnieje cały zestaw działań, które moglibyśmy podjąć szybko. Ale chciałbym, żeby to były działania dokładnie i precyzyjnie opisane przez takich ludzi jak wy, a nie przez urzędników – tłumaczył Tusk.

Brzoska przystał na ten plan. – Traktuję to jako zaproszenie do dialogu. Jeśli będziemy tkwili w regulacjach, polegniemy - komentował potem. Przypomniał, że środowisko biznesowe od dłuższego czasu wskazuje obszary wymagające deregulacji. Mówił, że biznes tkwi w kajdanach regulacji. - Większość z nich narzuca wprawdzie UE, ale Polska dopisuje do nich własne. I to one dławią biznes – mówił Rafał Brzoska.

Wszyscy zadowoleni ze spotkania zespołu ds. deregulacji Rafała Brzoski z Donaldem Tuskiem

Prace ruszyły z kopyta. Zaledwie po kilku dniach, w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się pierwsze spotkanie zespołu pod wodzą Rafała Brzoski z Donaldem Tuskiem. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: po stronie rządowej minister finansów Andrzej Domański oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, a po stronie przedsiębiorców prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki, prezes zarządu Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa oraz prezes zarządu Pracodawców RP Rafał Dutkiewicz.

- Za nami dobre spotkanie. Plan działań gotowy – podsumował potem krótko na portalu X premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Rafał Brzoska ma doradzać Donaldowi Tuskowi. Adrian Zandberg komentuje

Rafał Brzoska po piątkowym spotkaniu z premierem poinformował natomiast, że szczegóły dotyczące prac zespołu zostaną opublikowane w poniedziałek. Zapowiedział, że informacje o postępach będą się ukazywać na bieżąco na stronie internetowej zespołu. – Wszystkie szczegóły będą publicznie dostępne. Każdy projekt, nad którym będzie pracował zespół, będzie transparentnie do wglądu dla każdego – zapewnił Rafał Brzoska.

Uczestnicy piątkowego spotkania nie chcieli opowiadać o przebiegu rozmów. – Ustaliliśmy, że szerzej o pracach zespołu będziemy informować od poniedziałku – powiedział nam Maciej Witucki. – Mogę powiedzieć, że to było bardzo konstruktywne robocze spotkanie, na którym ustaliliśmy harmonogram dalszych prac – powiedział nam Wojciech Kostrzewa.

Technikalia deregulacji gospodarki omówione

Jak udało nam się ustalić uczestnicy spotkania rozmawiali o zasadach pracy zespołu i współpracy ze stroną rządową. – Potwierdziliśmy chęć pracy nad deregulacją gospodarki. Zwróciliśmy uwagę, że prace te muszą dotykać nie tylko rozporządzeń, ale też przepisów ustawowych, jeśli te blokują przedsiębiorczość – powiedział nam nieoficjalnie jeden z uczestników spotkania reprezentujący stronę biznesu.

Czytaj więcej

Tusk angażuje Brzoskę do deregulacji. Dobry ruch

Zespół miał także zdecydować, że w swoich pracach sięgnie po dorobek zespołu, który nad deregulacją pracował już wcześniej pod wodzą ministra Paszyka. W skład zespołu wchodzili m.in. przedstawiciele organizacji przedsiębiorców. W efekcie ich prac powstał projekt ustawy, która miała zmienić przepisy różnych ustaw deregulując prawo gospodarcze i administracyjne. – Wprawdzie przepisy te nie weszły w życie, ale zespół ten zebrał poważny materiał, który nie powinien się zmarnować – powiedział nasz rozmówca.

Dodał, że choć członkowie zespołu Rafała Brzoski doceniają zaangażowanie Donalda Tuska w prace nad deregulacją gospodarki, to po stronie władz chcieliby mieć na co dzień przedstawiciela rządu, z którym mogliby rozmawiać i spotykać się.

Szef rządu już w poniedziałek zapowiedział, że będzie chciał się spotykać z przedstawicielami przedsiębiorców regularnie. Z naszych ustaleń wynika też, że uczestnicy piątkowego spotkania umówili się z premierem „na telefon” w sprawie terminu kolejnego spotkania.

W poniedziałek premier Donald ogłosił program „650 mld plus”. - Rok 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – mówił szef rządu w czasie wielkiej konferencji w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przekonywał, że przełom ma przynieść strategia: inwestycje, inwestycje, inwestycje. - W polską gospodarkę w tym roku zainwestowanych zostanie ponad 650 mld zł, „bliżej 700 mld zł” - zapowiedział premier Tusk.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Donald Trump ogłasza "te najważniejsze" cła
Gospodarka
W styczniu w Niemczech najbardziej drożały usługi
Gospodarka
Trump chce od Ukrainy metali ziem rzadkich. Co to za pierwiastki?
Gospodarka
Wojna dobija biznes Rosji. Czasy sytości minęły
Gospodarka
Zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych w 2035 r. będzie zmieniony?