Bartłomiej Sawicki

Bartłomiej Sawicki

Dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”

Swoją przygodę z dziennikarstwem i branżą energetyczną zaczynał na fali „gorączki złota” w Polsce, jaka rozgorzała ponad dekadę temu za sprawą gazu łupkowego, a wiedzę o sektorze energetycznym pogłębiał na krakowskiej AGH na studiach podyplomowych oraz w branżowym serwisie poświęconym węglowodorów z łupków. Wcześniej ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prace magisterską ukierunkował na rywalizacji energetycznej w krajach byłej Jugosławii między Zachodem a Rosją. Ukończył także studia podyplomowe z dziennikarstwa i mediów społecznościowych na Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Zawodowo w dziennikarstwie – z przerwami – od 10 lat pracując m.in. w branżowym portalu energetycznym BiznesAlert.pl. Współprowadził jedną z audycji tematycznych w rozgłośni RDC. Dzięki pracy w Ministerstwie Skarbu Państwa poznał kuluary panujące w zarządzaniu spółkami z udziałem Skarbu Państwa. W dziennikach „Rzeczpospolita” i Gazety Giełdy Inwestorów „Parkiet” od października 2021 r., zajmując się sektorem energetycznym, a przede wszystkim elektroenergetyką i górnictwem. Nagradzany w konkursach TGE „Platynowe Megawaty”. W 2023 r. w ramach tego konkursu wybrany dziennikarzem 2022 r.

Ile będzie nas kosztować unijny podatek od ogrzewania i transportu? Są nowe dane

Wprowadzenie ETS2 może przełożyć się na istotne podwyżki cen paliw do samochodów oraz kosztów ogrzewania mieszkań – przewidują analitycy ING BSK. Oszacowali, że po wejściu w życie tego systemu litr benzyny E95 podrożałby o 46 gr, 1 MWh gazu o 90 zł, zaś tona węgla o 400 zł.

PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK-u i przejąć całą atomową spółkę PGE PAK

PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła z ZE PAK dokument określający warunki w sprawie potencjalnej transakcji polegającej na nabyciu przez PGE od ZE PAK 100 proc. udziałów w PAK CCGT oraz 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa.

Odwrót od Zielonego Ładu? Wyjaśniamy, kto może skorzystać i czy to możliwe

Powrót do mniej opresyjnej polityki klimatycznej sprzed 2019 roku – co zaproponowała Europejska Partia Ludowa, największa partia w Parlamencie Europejskim – nie będzie łatwy, a wymierne korzyści mogą być czasowe.

Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW

Silesian Coal International Group of Companies SA (SCIGC), spółka z kapitałem niemieckim, szwajcarskim i amerykańskim zabrała głos w ogniu dyskusji dotyczącej koncesji na poszukiwanie złóż węgla koksującego „Dębieńsko 1". Prezes tej firmy przestrzega przed ręczny sterowaniem w wydawaniu decyzji i proponuje JSW współpracę. Jednocześnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdradza, że koncesji nie udzielono, a SCIGC miała odwołać się od tej decyzji.

Koreańczycy wybudują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie

Grupa PGE wybrała generalnego wykonawcę inwestycji w formule pod klucz bateryjnego magazynu energii Żarnowiec. Projekt realizowany przez spółkę LG Energy Solution Wrocław będzie jednak blisko dwa razy droższy aniżeli pierwotnie planowano.

Gaz System nie wyklucza odszkodowania za opóźnienia w rozbudowie gazoportu

Po ponad rocznym opóźnieniu trzeci zbiornik w terminalu LNG w Świnoujściu został oficjalnie otwarty, choć działa już od początku tego roku. Umożliwia to zwiększenie możliwości odbioru surowca. Operator obiektu Gaz – System podkreśla, że ma prawo dochodzenia odszkodowania za opóźnienie.

Moc na trzy lata. Trwają rozmowy, co potem

Ma zostać zapewniona moc do produkcji prądu do 2028 r. Trwają rozmowy, co potem. Chodzi o nowe aukcje rynku mocy dla gazu.

Europejscy giganci wiatrowi notują duże straty. Trump podjął kluczową decyzję

Europejscy giganci wiatrowi zanotowali gigantyczne spadki na giełdzie po tym jak Donald Trump objął fotel prezydenta USA. Pierwszego dnia urzędowania zawiesił on dzierżawę obszarów morskich pod nowe morskie farmy wiatrowe w USA.

UE wróci do polityki klimatycznej sprzed Zielonego Ładu? Jest apel liderów

Europejska Partia Ludowa, największa partia w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. KO i PSL, zaapelowała o powrót do polityki klimatycznej UE sprzed 2019 r. Oznaczałoby to odejście od przyspieszenia tej polityki, ale nie od niej samej.

Stan zagrożenia energetycznego – czyli jedna z pierwszych decyzji Donalda Trumpa

Prezydent-elekt Donald Trump podpisze dekret ogłaszający krajowy stan zagrożenia energetycznego mający na celu zwiększenie wydobycia ropy i gazu w USA oraz obniżenie kosztów dla amerykańskich konsumentów – informuje agencję Reutersa jeden z urzędników nowej administracji w Białym Domu.