Bartłomiej Sawicki

Nadzorca polskiej energetyki znów zredukował OZE. Pojawiły się ceny ujemne

Nawet 66,7 proc. energii z Odnawialnych Źródeł Energii zabezpieczało przed południem w piątek 17 maja br., nasze zapotrzebowanie na prąd. Wynik ten udało się osiągnąć mimo dużej redukcji instalacji OZE podjętej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

O ile więcej zapłacimy za energię? Znamy kwoty

Od 1 lipca zapłacimy więcej za prąd, gaz i ciepło. W ocenie resortu klimatu podwyżki wyniosą 29 proc. w przypadku prądu oraz 15 proc. dla gazu ziemnego. Najwięcej pytań dotyczy wciąż sposobu wypłat bonu energetycznego.

Lepiej późno niż później. W Choczewie trwają prace nad elektrownią jądrową

Polskie Elektrownie Jądrowe, realizujące pierwszą polską elektrownię atomową, zapewniają, że prace przygotowawcze już ruszyły. Kolejne są zaplanowane na koniec roku. Ale poślizg sięga już dwóch lat.

Francuzi kuszą polski rząd. Stanęli do wyścigu po polski atom

Kapitałowy udział Paryża w drugiej elektrowni w Polsce ma skusić nasz rząd. Tymczasem prace na terenie pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie na Pomorzu nabierają tempa.

Górnicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie wynikające z umowy społecznej

Władze Polskiej Grupy Górniczej oraz związki zawodowe zawarły porozumienie ws. wypłat w 2024 r. pracownikom PGG dwóch kwot jednorazowych. Wypłaty mają realizować zapisy dot. podwyżek tzw. umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego.

Sejm przyjął ustawę o mrożeniu cen energii. Wiadomo ile zapłacimy za gaz i prąd

Sejm uchwalił ustawę o mrożeniu cen energii. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 do 600 złotych lub 600-1200 złotych przy ogrzewaniu przy użyciu prądu. Zamrożona cena energii dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. wyniesie 500 złotych za MWh.

PGE zaproponuje nowe taryfy na prąd. Liczy na rekompensaty

Projekt ustawy o mrożeniu cen energii na drugą połowę tego roku powinien zostać przyjęty przez Sejm jeszcze w środę 15 maja. Jednym z elementów ustawy jest zmiana taryfy na prąd. Największy jego producent w Polsce, czyli Polska Grupa Energetyczna, zaproponuje nowe taryfy, ale liczy na rekompensaty.

Spółki energetyczne nie zapłacą za mrożenie cen energii. Jest deklaracja rządu

Spółki elektroenergetyczne nie będą po 1 lipca tego roku płacić opłaty na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, co było elementem systemu mrożnia cen energii. Rozporządzenie, na mocy którego pobierano taki odpis wygasło – przekazała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Rząd chce uszczelnić program „Czyste Powietrze". I rynek pomp ciepła

Bez badań w Polsce pompy ciepła nie będą dofinansowane przez państwo – zgodnie zapewniają NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na liście zweryfikowanych dostawców są już firmy z Polski.

UOKiK wytropił nieprawidłowości na rynku pomp ciepła. Ich kontrola budzi emocje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 18 postępowań dotyczących nieprawidłowości przy sprzedaży pomp ciepła. Wkrótce przedstawi efekty kontroli jakości tych urządzeń grzewczych. W debacie publicznej nie milkną echa wydłużenia okresu weryfikacji dla niektórych producentów pomp ciepła.