Miejska spółka sportowa rozliczy podatek od wydatków na juniorów

Działalność drużyn juniorskich, która jest ściśle powiązana z działalnością drużyn seniorskich, podlega opodatkowaniu i daje prawo do odliczenia VAT.

Publikacja: 30.08.2024 07:20

Miejska spółka sportowa rozliczy podatek od wydatków na juniorów

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z jednego z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

Czy aktywność juniorska to działalność w VAT, która daje prawo do odliczenia

Spór dotyczył interpretacji. O jej wydanie wystąpił klub sportowy działający w formie spółki akcyjnej, należącej w całości do miasta. Spółka wyjaśniła, że prowadzi zawodowe drużyny seniorskie piłki nożnej, hokeja na lodzie, koszykówki oraz piłkarskie drużyny juniorów. A chciała się upewnić, że jej aktywność juniorska to działalność w VAT, która daje prawo do odliczenia.

Fiskus uznał, że nie. Stwierdził, że w tym zakresie spółka nie działa w charakterze podatnika VAT. Związek jej działalności gospodarczej z juniorami jest bowiem niepewny, zbyt odległy i mało uchwytny.

Spółka zaskarżyła interpretację, a rację przyznał jej gliwicki WSA, a ostatecznie NSA. Uznał, że w spornym przypadku działalność drużyn juniorskich ma charakter ściśle powiązany z funkcjonowaniem drużyn seniorskich i stanowi część ogólnej działalności sportowej prowadzonej przez spółkę. Ten związek ma istotne znaczenie, bo nie ulega wątpliwości, że aktywność drużyn seniorskich jest działalnością gospodarczą, z której obroty podlegają VAT.

Te związki pomiędzy tymi dwoma zakresami działalności są na tyle silne, że nie można tej juniorskiej oddzielić od seniorskiej i uznać jej za niebędącą gospodarczą. Aktywność ta ma ogólne cechy działalności gospodarczej z art. 15 ustawy i VAT.

Związek drużyn juniorskich i seniorskich jest bardzo silny

Jak tłumaczył sędzia NSA Sylwester Golec, jest to działalność ciągła, samodzielna, prowadzona w celu zysku i jest niezależna od rezultatu. Ponadto, jak podkreślił, jest prowadzona na podstawie umów cywilnoprawnych. To z nich są uzyskiwane przychody z działalności.

W ocenie sądu to, że działalność ta jest dotowana, nie wyklucza uznania jej za podlegającą opodatkowaniu. Z utrwalonego orzecznictwa jasno bowiem wynika, że dotowanie nie wyklucza uznania danej działalności za opodatkowaną.

Jak zauważył NSA, związek drużyn juniorskich i seniorskich jest bardzo silny, bo prowadzenie pierwszych jest warunkiem prowadzenia działalności w zakresie tych drugich. Drużyny seniorskie są przedłużeniem działalności juniorskich. Ma ona wpływ na jej wyniki, gdyż juniorzy po osiągnięciu odpowiedniego wieku zasilają seniorów. A dodatkowo może dochodzić do odpłatnego, opodatkowanego transferu zawodników do innych drużyn.

NSA nie umknęło też to, że prowadząc działalność w zakresie szkolenia juniorów, samorząd bierze udział w ogólnym rynku. Zatem działalność ta wywiera określone skutki na rynek i może być konkurencyjna. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 1784/20.

Czytaj więcej

Ważny wyrok dla samorządów ws. VAT od udostępniania obiektów sportowych

Tak wynika z jednego z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

Czy aktywność juniorska to działalność w VAT, która daje prawo do odliczenia

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań
Prawo karne
Prof. Matczak o zatrzymaniu Ryszarda Czarneckiego: Władza lubi pokazać siłę
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Ostre oświadczenie I Prezes SN. Małgorzata Manowska oburzona planami rządu
Zawody prawnicze
Prezydent wręczy nominacje pozostawionym na lodzie absolwentom KSSiP
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne