Pan Tadeusz na wrocławskim Rynku

„Pana Tadeusza” Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku, jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego, zaprezentuje 25 lipca kino plenerowym we Wrocławiu

Publikacja: 25.07.2013 10:10

Pan Tadeusz na wrocławskim Rynku

Foto: Filmoteka Narodowa

Film powstał na 10 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jego budżet przekraczał pół miliona złoty, co wówczas było zawrotną sumą. Scenarzyści Andrzej Strug i Ferdynand Goetel i reżyser Ryszard Ordyński zrealizowali go w konwencji żywych obrazów w stylu rysunków Andriollego, ilustratora "Pana Tadeusza", przetykanych napisami z cytatami z literackiego oryginału.

Zdjęcia plenerowe kręcono w województwie nowogródzkim, w majątku nad Świtezią. A nad wystrojem wnętrz, kostiumami, rekwizytami czuwał sztab konsultantów.

W filmie zagrała plejada przedwojennych gwiazd. W roli Tadeusza wystąpił Leon Łuszczewski, Zosię zagrała Zofia Zajączkowska, Telimenę - Helena Sulima, Napoleona - Stefan Jaracz, księdza Robaka - Jan Szymański, Hrabiego - Mariusz Maszyński, Stolnika - Józef Śliwicki, Wojskiego - Wiesław Gawlikowski.

Warszawska prapremiera "Pana Tadeusza" odbyła się 9 listopada 1928 r. z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z uznaniem o ekranizacji pisali o nim m.in. Zofia Nałkowska, Jan Lechoń i Antoni Słonimski.

„Pan Tadeusz" Ryszarda Ordyńskiego

Po II wojnie film Ryszarda Ordyńskiego ocalał jedynie we fragmentach. Po z górą 80 latach od jego premiery został odrestaurowany i zdigitalizowany w zaawansowanej technologii 4K w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, finansowanego ze środków unijnych.

Do rekonstrukcji wykorzystano fragmenty kopii z lat 50 , przechowywane w Filmotece, uzupełnione odnalezionymi w 2006 r. przez mieszkankę Wrocławia nieznanymi scenami (odkrytymi na rolkach filmowych przywiezionych z Wilna).

RE-premiera zrekonstruowanej filmowej epopei (120 minut) odbyła się w Warszawie w ubiegłym roku.

Projekcja na rynku we Wrocławiu rozpocznie się w czwartek o godz. 22. Muzykę do niemego filmu zagra na żywo orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Woźniaka - kompozytora ilustracji muzycznej stworzonej w trakcie rekonstrukcji. Wstęp wolny.

Filmoteka Narodowa specjalnie z okazji projekcji „Pana Tadeusza" na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu wydała także płytę z nagraniem ścieżki dźwiękowej.

Film
Quentin Dupieux, Marcelo Caetano oraz Antoine Chevrollier – znamy pierwsze filmy z sekcji specjalnych 18. Mastercard OFF CAMERA „Tylko spokojnie” i „Chłopackie sprawy”
Film
Rekomendacje filmowe: Wielka diva i kobieta ścigająca uciekającego narzeczonego
Film
Film „Maria Callas”. Bardzo trudne zadanie dla Angeliny Jolie
Film
Rok bez oscarowego pewniaka. Emilia Pérez autorką ostrych postów
Film
„Kibic”, czyli szalikowcy tacy jak my