Spotkanie z horrorami w Warszawie. Święto Niemego Kina

„Co krok to mrok” - tak brzmi hasło tegorocznej edycji Święta Niemego Kina organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Publikacja: 26.11.2024 06:59

Kino Iluzjon

Kino Iluzjon

Foto: Adobe Stock

Film „Nosferatu” Roberta Eggersa zadebiutuje 25 grudnia na świecie, a w Polsce trafi na ekrany w lutym 2025 roku. W filmie zobaczymy Billa Skarsgarda w roli hrabiego Orloka-Nosferatu oraz Lily-Rose Depp i Nicholasa Houlta w rolach głównych. Reżyser nie ukrywa, że jest wielkim fanem niemego filmu Murnaua z 1922 roku, choć zapowiada, że w swojej opowieści inaczej rozłoży akcenty, znacznie więcej uwagi poświęcając Ellen Hutter.

„Nosferatu – symfonia grozy” w warszawskim kinie Iluzjon

Zanim nowy film trafi na ekrany podczas Święta Niemego Kina w warszawskim kinie Iluzjon będzie można obejrzeć „Nosferatu – symfonię grozy”. Nieme arcydzieło Friedricha Wilhelma Murnaua to ważny film niemieckiego ekspresjonizmu, a jednocześnie jeden z pierwszych słynnych ekranowych horrorów. Tworząc „Nosferatu” Murnau odwoływał się do „Draculi” Brama Stokera, choć musiał zmodyfikować akcję filmu z powodu problemów z prawami autorskimi. Mimo to wdowa po Stokerze skierowała sprawę do sądu i reżyser musiał wypłacić jej wysokie odszkodowanie, z czego artysta nie mógł się wywiązać. Sąd nakazał zniszczenie kopii filmu. Na szczęście kilka z nich, niewykluczone, że zrobionych nielegalnie, przetrwało. I tak pozostała na filmowej taśmie historia pracownika agencji nieruchomości, który zostaje wysłany do tajemniczego hrabiego Orloka, by sfinalizować transakcję kupna nieruchomości. Tam zdaje sobie sprawę, że trafił do wampira. W 1995 roku „Nosferatu – symfonia grozy” znalazł się na watykańskiej liście filmów propagujących wartości moralne i artystyczne.

Podczas warszawskiego przeglądu film Murnaua będzie ilustrowany muzycznie przez Stefana Wesołowskiego, kompozytora znakomicie odnajdującego się w poetyce kina niemego. Wesołowski, który już wcześniej uczestniczył w Święcie Niemego Kina, teraz chętnie podjął się kolejnego zadania. 

- Pisanie muzyki do tego filmu sprawia mi ogromną przyjemność i jestem przekonany, że będzie to wyjątkowy pokaz oraz koncert – mówił. – Cieszę się na spotkanie z publicznością 28 listopada w warszawskim Kinie Iluzjon – dodał.

Parada niemych horrorów w Warszawie. Jakie filmy zobaczymy w czasie Święta Niemego Kina

W tegorocznym programie znalazły się także inne niemieckie klasyki horroru: uznawany za historycznie pierwszy „Student z Pragi” (1913) Stellana Rye, body horror „Ręce Orlaca” (1924) Roberta Wienego oraz ekspresjonistyczny „Gabinet figur woskowych” (1924) Paula Leniego. Będzie też „Ten, którego biją po twarzy” (1924), amerykański film szwedzkiego mistrza, Victora Sjöströma, którego wcześniejsze arcydzieło, balansujący na pograniczu świata żywych i umarłych „Furman śmierci” (1921), z towarzyszeniem zespołu Hinode Tapes, zamknie festiwal.  

Czytaj więcej

Wampiry, upiory i strzygi, czyli historia naszych lęków

W repertuarze znalazło się też miejsce dla dystopijnej „Anteny” (2007) Estebana Sapira, mrocznej, współczesnej – i też oczywiście niemej – baśni. Po jej pokazie odbędzie się debata o znaczeniu takich artystycznych eksperymentów. Ważnym wydarzeniem stanie się pierwszy w Polsce całonocny maraton z francuskimi „Wampirami” (1915-1916), legendarnym serialem kinowym Louisa Feuillade’a. Premierowemu pokazowi wszystkich dziesięciu odcinków – ze słynną Musidorą jako niebezpieczną Irmą Vep – towarzyszyć będzie pięć setów DJ-skich. Zagrają: FOQL aka TJ Głupiec, Janusz Jurga, Jakub Lemiszewski, daisy cutter i Bartosz Kruczyński.

Podczas Święta Niemego Kina wystąpią też Antonina Nowacka, YANA, Lubomir Grzelak, Artur Rumiński, kwartet Titanic Sea Moon, zespół Hinode Tapes.

W programie przeglądu jest również propozycja dla młodych widzów – pozbawiona grozy, kultowa animacja „Felix w Hollywood” (1923) w reżyserii Ottona Messmera. Pokaz filmu zostanie połączony z muzycznym warsztatem sensorycznym, który pozwoli uczestnikom przenieść się w czasy złotej ery kina i poczuć się współtwórcami filmu. Razem z Anną Ługowską i jej zespołem uczestniczący w warsztacie stworzą dźwięki do tej klasycznej, niemej animacji. Warsztaty dla dzieci 9-14 lat są bezpłatne, wejściówki można odbierać w kasie kina Iluzjon.

Czytaj więcej

Powstanie nowa wersja słynnej „Muchy” Davida Cronenberga

- Filmy, czerpiące pełnymi garściami z literatury gotyckiej, folkloru i wpisujące się równocześnie w mroczne czasy i niepokoje targające Europą, stały się inspiracją dla filmowców na całym świecie i rozpoczęły wielką modę na grozę w kinie. Kino gatunkowe opiera się na podstawowej umowie między nadawcami (twórcami filmu) a odbiorcami (jego widownią). Ta umowa zakłada, że idąc do kina godzimy się na konkretną formułę i oczekujemy określonych poszczególnych doznań. Czy wzruszeń na melodramatach, czy patriotycznych zrywów w filmach wojennych, czy śmiechu na komediach. W przypadku horroru tą podstawą jest niezmiennie jedno: będziemy się wspólnie bać – mówi dyrektor Filmoteki Narodowej Tomasz Kolankiewicz. 

Święto Niemego Kina odbędzie się w warszawskim kinie „Iluzjon” w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2024

Film „Nosferatu” Roberta Eggersa zadebiutuje 25 grudnia na świecie, a w Polsce trafi na ekrany w lutym 2025 roku. W filmie zobaczymy Billa Skarsgarda w roli hrabiego Orloka-Nosferatu oraz Lily-Rose Depp i Nicholasa Houlta w rolach głównych. Reżyser nie ukrywa, że jest wielkim fanem niemego filmu Murnaua z 1922 roku, choć zapowiada, że w swojej opowieści inaczej rozłoży akcenty, znacznie więcej uwagi poświęcając Ellen Hutter.

„Nosferatu – symfonia grozy” w warszawskim kinie Iluzjon

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Gwiazda serialu „Czarnobyl”, Jared Harris, odbierze nagrodę Cutting Edge Award na BNP Paribas Warsaw SerialCon
Film
EnergaCAMERIMAGE: Toruńska próba przed Oscarami
Film
Trwa zamieszanie wokół Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Film
EnergaCamerimage 2024: Złota Żaba dla Michała Dymka
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Film
Nominowani w Konkursie na Najlepszy Polski Serial Roku 2024 w ramach BNP Paribas Warsaw SerialCon!