W drodze na Expo 2025 - od wbicia łopaty w Japonii po mural promocyjny na Podlasiu

Rozpoczęta, wreszcie, budowa pawilonu Polski na terenie wystawy oraz akcenty artystyczne w postaci murali w Osace i Białymstoku to kolejne kroki w ramach przygotowań naszego kraju do udziału w Światowej Wystawie Expo 2025 w japońskiej Osace.

Publikacja: 29.08.2024 19:31

Polski mural w Osace, autorstwa Aleksandry Czudżak. Mural ma zachęcać mieszkańców Osaki do odwiedzen

Polski mural w Osace, autorstwa Aleksandry Czudżak. Mural ma zachęcać mieszkańców Osaki do odwiedzenia Pawilonu Polski, a zarazem pokazać inny, mniej znany wymiar polskiej kultury.

Foto: PAIH

Rozpoczęcie Expo 2025 zbliża się wielkimi krokami. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie o charakterze gospodarczym, kulturalnym i turystycznym na świecie rozpocznie się już 13 kwietnia przyszłego roku (i potrwa przez sześć miesięcy do 13 października 2025 r.). Intensyfikowane są prace związane z udziałem Polski w Expo 2025.

Pawilon powstanie na czas?

8 sierpnia br. na wyspie Yumeshima odbyła się ceremonia przekazania działki i inauguracji budowy polskiego pawilonu. - Pawilon Polski to główny element udziału naszego kraju w nadchodzącej wystawie światowej. Przez sześć miesięcy będzie stanowił centrum prezentacji polskiej gospodarki, innowacji, kultury oraz dziedzictwa, które napędza przyszłość. Już teraz zapraszam do wizyty w Pawilonie Polski i do udziału w naszych wydarzeniach gospodarczych i kulturalnych – powiedział podczas ceremonii Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii będący jednocześnie komisarzem generalnym Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka.

- W prace nad powstaniem Pawilonu Polski oraz w realizację programu promocji gospodarczej i kulturalnej zaangażowani są eksperci posiadający bogate doświadczenie, pozyskane również podczas poprzednich Expo. Działamy w szybkim tempie, gdyż mamy jasno określoną wizję oraz plan całego projektu – mówi Magdalena Skarżyńska, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). To Agencja odpowiada za udział Polski w Expo 2025.

Czytaj więcej

Nowy wykonawca polskiego pawilonu na Expo 2025 w Osace

Budowę polskiego pawilonu na japońskiej ziemi realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą FINASI SPI JV TURNKEY PROJECTS CONTRACTING – FZCO, Nagashima Co., Ltd. oraz JSC Corporation. Przedstawiciele konsorcjum podkreślają, że budynek zostanie ukończony zgodnie z terminem, czyli w lutym 2025 r. Następnie rozpocznie się etap wyposażania wnętrz i montażu instalacji artystycznych. Pawilon Polski przyjmie pierwszych gości w dniu otwarcia Expo (13 kwietnia 2025 r.). Obiekt będzie miał powierzchnię niemal 1000 m². Forma bryły ma przywoływać skojarzenie rozchodzącej się fali kreatywności i innowacyjności Polaków. Koncepcja architektoniczna opiera się na zastosowaniu drewna – zrównoważonego materiału budowlanego. Wyrazista fasada, która będzie zbudowana w oparciu o tradycyjną technikę łączenia drewna “Kigumi Koho”, to ukłon w stronę polskiej i japońskiej tradycyjnej architektury.

Pawilon będzie zlokalizowany w strefie tematycznej „Ratowanie Życia”. Narożna działka, na której trwa już budowa, ma być dodatkowym atutem, gdyż obiekt będzie widoczny z każdej strony, co pozwoli gościom Expo 2025 zobaczyć jego atrakcyjną architekturą z różnych perspektyw.

- Już teraz otrzymujemy wiele sygnałów ze strony polskich i japońskich mediów, że projekt architektoniczny Pawilonu Polski wzbudza bardzo pozytywne reakcje wśród odbiorców. Takie komentarze dodają jeszcze więcej energii całemu zespołowi odpowiedzialnemu za udział Polski w Expo – mówi Eliza Klonowska-Siwak, zastępca komisarza generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka.

Jak podkreślają przedstawiciele PAIH Polska, decydując się na tzw. pawilon typu A, czyli budowany samodzielnie, wolnostojący, znalazła się w elitarnym gronie uczestników Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka.

Murale w Osace i Białymstoku

Wraz z inauguracją budowy Pawilonu Polski, ukończono specjalny mural zaprojektowany przez polską artystkę – Aleksandrę Czudżak. Powstanie muralu w Osace jest wyrazem wyjątkowych relacji polsko-japońskich oraz więzi, jaka łączy oba kraje. Mural ma też zachęcać mieszkańców Osaki do odwiedzenia Pawilonu Polski, a zarazem pokazać inny, mniej znany wymiar polskiej kultury. Mural znajduje się w dzielnicy Konohana, niedaleko wyspy Yumeshima, na której odbędzie się Expo.

Z kolei w Polsce, w ramach promocji związanej z udziałem naszego kraju w Expo 2025 odsłonięto japoński mural w Białymstoku.

Autorem muralu w Białymstoku jest japoński artysta Kohei Yamao, znany także pod pseudonimem BAKIBAKI. - Inspirowałem się spiralnym logo Pawilonu Polski na Expo w Osace, a mój charakterystyczny wzór, który łączy przeszłość z przyszłością, metaforycznie wyraża polskie motto „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”– mówi BAKIBAKI. - Mam nadzieję, że mieszkańcy Białegostoku polubią ten mural, i że na stałe wpasuje się on w miasto, jako pomyślny symbol przypominający japońskiego smoka wzbijającego się do nieba” – dodaje japoński artysta.

Czytaj więcej

Czy warto założyć firmę w Japonii? Rekomendacje polskiego przedsiębiorcy z Tokio

Artystyczny projekt realizowany przez PAIH ma przyczynić się do popularyzacji idei Wystaw Światowych Expo w Polsce oraz wzmacniania relacji polsko-japońskich.

Mural powstał w stolicy Podlasia nieprzypadkowo. Podlaskie będzie pierwszym polskim regionem, który pojawi się na Wystawie Światowej w ramach programu promocji regionalnej, który koordynuje zespół Expo w PAIH. W ramach programu, Agencja podpisała porozumienia z tuzinem z szesnastu urzędów marszałkowskich.  

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przygotowali szereg wydarzeń biznesowych i kulturalnych, które mają przyczynić się do budowania marki regionu oraz zainteresowania nim Japończyków. Podlasie brało też udział w programie promocji regionalnej podczas Expo w Dubaju i również wtedy rozpoczęło realizację działań promocyjnych jako pierwszy z regionów.

Rozpoczęcie Expo 2025 zbliża się wielkimi krokami. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie o charakterze gospodarczym, kulturalnym i turystycznym na świecie rozpocznie się już 13 kwietnia przyszłego roku (i potrwa przez sześć miesięcy do 13 października 2025 r.). Intensyfikowane są prace związane z udziałem Polski w Expo 2025.

Pawilon powstanie na czas?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Eksport
Irlandia – dobry kierunek dla polskich dentystów, laryngologów i optyków
Eksport
KUKE i UKEF wspierają polskich i brytyjskich eksporterów w Turcji
Eksport
Dzięki EEN przybywa możliwości współpracy brytyjskich i polskich MŚP
Eksport
Polska firma produkuje w Indiach w krainie „dobrego Maharadży”
Eksport
Jak atrakcyjna dla polskich firm jest Szkocja?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne