19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:14 Publikacja: 29.08.2024 19:31
Polski mural w Osace, autorstwa Aleksandry Czudżak. Mural ma zachęcać mieszkańców Osaki do odwiedzenia Pawilonu Polski, a zarazem pokazać inny, mniej znany wymiar polskiej kultury.
Foto: PAIH
Rozpoczęcie Expo 2025 zbliża się wielkimi krokami. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie o charakterze gospodarczym, kulturalnym i turystycznym na świecie rozpocznie się już 13 kwietnia przyszłego roku (i potrwa przez sześć miesięcy do 13 października 2025 r.). Intensyfikowane są prace związane z udziałem Polski w Expo 2025.
Czechy są naturalnym partnerem dla polskich firm do współpracy w zakresie transportu towarowego, zarówno w obrocie surowcami, jak i produktami gotowymi.
11 polskich miast ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Irlandią, co ułatwia współpracę - wskazują Patrick Haughey, ambasador Irlandii w Polsce i Tonia Spollen Behrens, przedstawicielka Enterprise Ireland na Polskę i kraje bałtyckie.
- Korzystając z działania w różnych strefach czasowych możemy stworzyć ciągły proces pracy nad projektem: od wytwarzania oprogramowania, poprzez testowanie i poprawianie błędów - mówi Bartosz Łopiński, prezes Billennium.
Kazachstan od wielu lat realizuje plan rozwoju sieci transportowej. Tylko w ostatnich latach wybudowano 2500 km sieci kolejowej, a inwestycje w tym sektorze osiągnęły poziom ponad 31 mld euro.
Jak wynika z danych Eurostatu mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowiły w Unii Europejskiej 99 proc. liczby firm importujących i 98 proc. firm eksportujących w każdym roku w okresie od 2017 do 2022 r.
Rząd Japonii wpisał na czarną listę 51 firm i trzy banki z Rosji, 11 Rosjan oraz 31 firm z krajów, które pomagają Putinowi prowadzić wojnę. Na liście po raz pierwszy znalazł się bank z Gruzji, a także prezes diamentowego koncernu Alrosa.
Japonka Tomiko Itooka, uznana przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszą osobę na świecie, zmarła w wieku 116 lat.
W niektórych miastach nie będzie można w sylwestra kupić alkoholu ani pić go w miejscach publicznych. Obowiązuje również zakaz odpalania fajerwerków, a nawet godzina policyjna dla młodocianych.
Rosyjskie wojsko przygotowało szczegółowe listy celów na wypadek potencjalnej wojny z Japonią i Koreą Południową. Armia Władimira Putina wskazała m.in. elektrownie jądrowe i inną infrastrukturę cywilną – wynika z tajnych akt z lat 2013–2014, do których dotarł dziennik „Financial Times”.
Mimo że jeszcze trzy miesiące temu Intelem rząd się chwalił bardzo chętnie, to dziś rozmów z amerykańskim koncernem nie prowadzi już… nikt. Temat fabryki półprzewodników po prostu zniknął. Jednak to nie znaczy, że świat stanął w miejscu.
Choć jeszcze niedawno Ministerstwo Rozwoju i Technologii chętnie informowało o rozmowach z Intelem, teraz już „nie udostępnia informacji”. To pokłosie tego, że w resorcie nie ma ministra odpowiedzialnego za ten obszar.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Do końca grudnia miał się skończyć kolejny etap negocjacji programu na rzecz europejskiego przemysłu obronnego (EDIP). Najpewniej negocjacje się jednak przeciągną i przesuną na półrocze polskiej prezydencji. Jednak program raczej nie ruszy w pierwszej połowie roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas