Będzie to pierwszy przypadek, gdy rząd sięga po rezerwy w celu obniżenia cen, a nie w sytuacjach kryzysowych, takich jak niedobory ryżu spowodowane wyjątkowo słabymi zbiorami lub klęskami żywiołowymi.
„Rolnicy wyprodukowali wystarczająco dużo ryżu. Zdecydowanie powinno go być wystarczająco, aby zaspokoić popyt” – powiedział minister rolnictwa Taku Eto na konferencji prasowej. „Jednak w systemie dystrybucji występują wąskie gardła i z tego powodu ryż może być oferowany konsumentom jedynie po wysokiej cenie” - dodał.
Dlaczego ryż znika ze sklepów w Japonii
Według ministerstwa rolnictwa produkcja ryżu w 2024 roku wzrosła o 180 tys. ton w porównaniu do roku poprzedniego. Jednak ilość, jaką dystrybutorzy, tacy jak ogólnokrajowe spółdzielnie rolnicze, byli w stanie zebrać do grudnia, spadła o 210 tysięcy ton.
Czytaj więcej
Japonia planuje uwolnić część swoich zapasów ryżu przeznaczonych do użytku awaryjnego w odpowiedzi na rekordowy wzrost cen tego zboża. Rząd omówi sprzedaż części swoich strategicznych rezerw ryżu w przyszłym tygodniu – poinformował minister rolnictwa Taku Eto na konferencji prasowej.
Luka ta wynika z faktu, że na rynek weszło więcej spekulacyjnych nabywców – nawet takich, którzy wcześniej nie zajmowali się handlem ryżem – próbując wykorzystać jego niedobór i podnieść ceny, wyjaśnia „The Japan Times” Masayuki Ogawa, ekonomista z Uniwersytetu Utsunomiya.