Episkopat reaguje na decyzję minister Barbary Nowackiej. „Jest aktem bezprawnym”

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało komunikat, w którym sprzeciwia się podpisanemu w piątek przez minister edukacji narodowej rozporządzeniu. Chodzi o zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych.

Publikacja: 20.01.2025 10:12

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Foto: PAP/Albert Zawada

mat

Zgodnie z podpisanym w piątek rozporządzeniem, od roku szkolnego 2025/2026 liczba lekcji religii ma zostać zmniejszona do jednej tygodniowo, zrównując się tym samym z liczbą zajęć z etyki, będących alternatywą dla uczniów. Wprowadza również obowiązek umieszczania lekcji religii na planie zajęć wyłącznie przed lub po wszystkich innych lekcjach, w których uczeń bierze udział danego dnia (z możliwością odstąpienia od tej zasady w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego – wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki).

- To nie tylko nasze zobowiązanie wyborcze, konkret, który obiecywaliśmy, ale zdrowy rozsądek – powiedziała po podpisaniu rozporządzenia minister edukacji, Barbara Nowacka. - Do tej pory młodzież miała więcej lekcji religii niż biologii, chemii, fizyki, WOS-u, edukacji dla bezpieczeństwa razem wziętych. To właśnie się zmienia, a szkoła będzie uczyła i przygotowywała do przyszłego życia, również zawodowego, jak najlepiej – dodała.

Czytaj więcej

Będzie tylko jedna lekcja religii. MEN idzie na ustępstwa wobec Kościoła

Episkopat: rozporządzenie ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami

W reakcji na decyzję szefowej MEN, komunikat wydało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Wskazuje w nim, iż „rozporządzenie, które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi".

Zdaniem strony kościelnej, redukcja wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 53 ust. 3 w powiązaniu z art. 48 ust. 1 Konstytucji RP) oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia „w rozwoju ku pełnej dojrzałości” obejmującej również sferę duchową (art. 1 pkt 3 Prawa oświatowego). Jak dodano, wprowadzane zmiany uderzają też w konstytucyjnie gwarantowane, pracownicze prawa nauczycieli religii.

W komunikacie przypomniano, że strona kościelna zgłaszała kompromisową propozycję, polegającą na redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich przy jednoczesnym wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, ale pod warunkiem rozłożenia tej operacji na kilka lat i z poszanowaniem praw pracowniczych nauczycieli religii.

Na zakończenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski stwierdziło, iż oczekuje, że „Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej”.

Czytaj więcej

Spór o religię w szkołach się zaognia. Prawnicy: Kościół ma związane ręce
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce