Wyrok zapadł 21 stycznia, dziś informuje o nim Rzecznik Praw Obywatelskich, który wsparł Oliwera Palarza z Rybnika, który w 2015 r. wniósł do sądu pozew wobec Skarbu Państwa – ministra środowiska oraz ministra energii. Domagał się 50 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie swoich dóbr osobistych z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Finał sześcioletniej batalii o zadośćuczynienie za smog
Oliwer Palarz wskazał, że od 12 lat zamieszkuje w Rybniku, gdzie corocznie odnotowywane są znaczne przekroczenia norm jakości powietrza między innymi w zakresie stężenia pyłów PM10, PM 2,5, dwutlenku siarki, tlenku węgla, benzo(a)piranu i ozonu. W okresie jesienno-zimowym nie może wietrzyć domu, korzysta z oczyszczacza powietrza, który non stop pracuje, co generuje koszty. Nie może też wychodzić z domu na spacery z rodziną z dziećmi ani uprawiać sportu
Czytaj więcej
Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach, który zasądził od Skarbu Państwa kwotę 30 tys. złotych na rzecz mieszańca Rybnika, za naruszenie jego dóbr osobistych z powodu zanieczyszczenia powietrza w tym mieście.
W 2018 r. Sąd Rejonowy w Rybniku oddalił powództwo. Wówczas po stronie obywatela do postępowania przyłączył się RPO. Wskazał, że możliwość korzystania z nieskażonego środowiska jest dobrem osobistym. Dodał, że zły stan środowiska – sprzeczny z art. 13 dyrektywy CAFE (dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy) - jest źródłem naruszenia dóbr osobistych powoda. Z dyrektywy wynika jednoznacznie obowiązek doprowadzenia do odpowiedniej jakości powietrza.
Rozpatrując apelację powoda, Sąd Okręgowy w Gliwicach zadał pytanie SN, czy prawo do życia w czystym środowisku, umożliwiające oddychanie powietrzem atmosferycznym spełniającym standardy jakości, jest dobrem osobistym. 28 maja 2021 r. SN (sygn. akt III CZP 27/20) odpowiedział, że takie prawo nie jest dobrem osobistym według Kodeksu cywilnego. Podkreślił natomiast, że ochronie prawnej jako dobra osobiste podlegają zdrowie, wolność, prywatność, nietykalność mieszkania, do których naruszenia (zagrożenia) może prowadzić naruszenie standardów jakości powietrza określonych w przepisach prawa.