EMA kontynuuje dochodzenie ws. szczepionek AstraZeneca. W czwartek nadzwyczajne posiedzenie

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że kontynuuje dochodzenie w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca przeciwko COVID-19. Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA zwołał na czwartek nadzwyczajnie posiedzenie, w celu podsumowania zebranych informacji i podejmowania wszelkich dalszych działań.

Aktualizacja: 15.03.2021 18:25 Publikacja: 15.03.2021 18:08

EMA kontynuuje dochodzenie ws. szczepionek AstraZeneca. W czwartek nadzwyczajne posiedzenie

Foto: AFP

adm

Szczepienia przeciw COVID-19 preparatem koncernu AstraZeneca wstrzymano już m.in. w Niemczech, Francji, Norwegii, Danii, Austrii, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, czy we Włoszech. Kroki te podjęto po doniesieniach o tym, że u niektórych osób zaszczepionych tym preparatem pojawiły się zakrzepy krwi.

11 marca Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że popiera dalsze stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Jej zdaniem korzyści przewyższają ryzyko. Jednocześnie zaznaczono jednak, że prowadzone będzie dochodzenie w tej sprawie. EMA ściśle współpracuje z firmą AstraZeneca, ekspertami w dziedzinie chorób krwi i innymi organami ds. zdrowia, w tym brytyjskim Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA). Dochodzenie opiera się o dane dotyczące około 11 milionów podanych dawek szczepionki.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka