59,9 proc. Polaków: Rząd nie przygotował kraju na drugą falę

"Czy Pani/Pana zdaniem rząd dobrze przygotował Polskę i Polaków na drugą falę epidemii koronawiursa?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 18.10.2020 07:35 Publikacja: 18.10.2020 07:05

59,9 proc. Polaków: Rząd nie przygotował kraju na drugą falę

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

17 października w Polsce wykryto 9622 zakażenia koronawirusem - to największy dobowy wzrost liczby zakażeń w Polsce od początku epidemii. Od kilkunastu dni liczba wykrywanych w Polsce w ciągu doby zakażeń wynosi kilka tysięcy.

16 października resort zdrowia poinformował o zgonie 132 chorych na COVID-19, w tym 12 osób bez chorób współistniejących - to największy dobowy przyrost liczby chorych na COVID-19 w Polsce od początku epidemii.

Dobowe wzrosty liczby zakażeń koronawirusem w Polsce, a także liczby zgonów chorych na COVID-19 przekraczają obecnie te notowane wiosną. 

Liczba chorych na COVID-19 podłączonych do respiratora przekroczyła w sobotę 600, a liczba hospitalizowanych - 7,6 tysiąca.

Od 17 października w Polsce obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone w związku ze wzrostem liczby zakażeń - w czerwonych strefach zamknięto m.in. siłownie, baseny i aquaparki.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - rząd dobrze przygotował Polskę i Polaków na drugą falę epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

18,8 proc. ankietowanych odpowiedziało na to pytanie "Tak".

59,9 proc. uczestników sondażu na tak zadane pytanie odpowiedziało "Nie".

21,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Negatywną opinię o przygotowaniu kraju na drugą falę wyrażają 3 na 4 osoby do 24 roku życia i 64% respondentów z wyższym wykształceniem. Przygotowanie na kolejną falę pandemii źle ocenia mniej niż 70% badanych o dochodach w granicach 3001 – 5000 zł i 3/4 respondentów z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14.10-15.10.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Diagnostyka i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej