Jawność płac zyskała przychylność Sejmu. Z wyjątkami

Publikowanie w ofertach zatrudnienia wysokości proponowanej pensji może wpłynąć na zmniejszenie luki płacowej oraz usprawnienie procesów rekrutacyjnych. Z drugiej strony będzie stanowić zagrożenie dla tajemnicy przedsiębiorstw.

Publikacja: 24.01.2025 16:10

Jawność płac zyskała przychylność Sejmu. Z wyjątkami

Foto: Adobe Stock

Takie głosy do poselskiego projektu nowelizacji kodeksu pracy padały podczas pierwszego czytania w Sejmie.

Widełki w wynagrodzeniach o pracę 

Przypomnijmy, że zgodnie z zaproponowanymi przepisami informacja na temat oferowanych na danym stanowisku zarobków będzie mogła ograniczać się do podania widełek (najniższej i najwyższej możliwej do otrzymania kwoty).

Za naruszenie obowiązku zamieszczania informacji o proponowanym przedziale wynagrodzeń oraz za nawiązanie stosunku pracy za pensję niższą niż wynikająca z oferty będzie groziła kara grzywny. Tym samym projekt zakłada wprowadzenie nowego wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym.

Znalazły się w nim też inne regulacje. Zgodnie z projektowanymi przepisami pracownicy zyskają prawo do informacji na temat swojego indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów pensji (w podziale na płeć) w grupie osób wykonujących taką samą pracę lub pracę tej samej wartości. Pracodawcy nie będą również mogli zakazać pracownikowi ujawniania wysokości jego płacy.

Czytaj więcej

Koniec z ukrywaniem zarobków w ofertach pracy? Polacy chcą jawności wynagrodzeń

Sejm podzielony w sprawie jawności wynagrodzeń

Posłowie w większości pozytywnie wypowiadali się o poselskiej propozycji.

Najczęściej byli bowiem zgodni, że brak informacji o proponowanym wynagrodzeniu w ofertach pracy uderza szczególnie mocno w dwie grupy najbardziej narażone na nierówne i dyskryminacyjne traktowanie – osoby młode i kobiety. Te pierwsze, wkraczając na rynek pracy, mają niewiele wiarygodnych źródeł, z których mogą czerpać informacje o zarobkach, a brak doświadczenia nie pozwala im na uczciwą ocenę, czy proponowana kwota na danym stanowisku jest właściwa. Kobiety natomiast w dalszym ciągu zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach (tzw. luka płacowa) i nie mogą przewidzieć, czy ze względu na płeć oferta wynagrodzenia składana im przez pracodawcę nie zostanie na ostatecznym etapie rekrutacji zaniżona. Natomiast z perspektywy pracodawców zmiana może mieć pozytywny wpływ na wydajność procesów rekrutacyjnych.

Nie zabrakło jednak głosów krytycznych. Barbara Bartuś z PiS postulowała dalsze prace nad projektem, powołując się na negatywną ocenę propozycji przez NSZZ Solidarność. Związek podkreślał szczególnie, iż projekt implementuje przepisy unijnej dyrektywy o transparentności wynagrodzeń ( 2023/970), dlatego jego procedowanie powinna poprzedzić debata na forum Rady Dialogu Społecznego oraz zaangażowanie partnerów społecznych. A samą propozycję w tym zakresie zobowiązany jest przygotować rząd.

Jawność wynagrodzeń – co na to rząd i opozycja

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapewniła jednak, że resort podjął już działania w celu kompleksowego wdrożenia dyrektywy do polskiego porządku prawnego.

A przedstawiciel projektodawców Witold Zembaczyński podkreślał, że sama kwestia jawności wynagrodzeń w ofertach pracy zostałaby przyjęta na mocy wspomnianego aktu i nie wyklucza prac nad dalszymi rozwiązaniami w celu implementacji dyrektywy przez rząd.

Witold Tumanowicz z Konfederacji wyraził z kolei negatywną opinię odnośnie projektu, gdyż, jak argumentował, w wielu zakładach kwestia wynagrodzeń stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.

– A ujawnienie tych danych może zaszkodzić firmie – dodał.

Przemysław Wipler z Konfederacji argumentował natomiast, że projekt stanowi ingerencję w swobodę umów.

Podczas pierwszego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie go w całości. Głosowanie nad nim odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Etap legislacyjny: projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie.

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej