Kiedy kolejni zakładnicy wrócą do Izraela? Cztery nazwiska

Hamas podał nazwiska czterech izraelskich zakładniczek, które mają być w sobotę uwolnione ze Strefy Gazy. Nadal nie wiadomo, jaki jest los uprowadzonego przez Hamas 84-letniego obywatela Polski, Odeda Lifshitza.

Publikacja: 24.01.2025 20:48

Ściana z portretami zakładników Hamasu w Jerozolimie

Ściana z portretami zakładników Hamasu w Jerozolimie

Foto: Ahmad GHARABLI / AFP

To ma być druga wymiana – izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów – podczas pierwszej fazy realizacji porozumienia zawartego ponad tydzień temu przez Izrael i Hamas.

W ostatnią niedzielę, kiedy rozpoczął się rozejm, uwolniono trzy młode Izraelki niezwiązane z armią, a w zamian wolność odzyskało 90 więźniów palestyńskich. 

Ilu Palestyńczyków wyjdzie z izraelskich więzień?

Hamas teraz podał nazwiska samych żołnierek (Liri Albag, Karina Ariew, Daniela Gilboa, Naama Levy, wszystkie w wieku 19-20 lat), choć zgodnie z wcześniejszą umową najpierw na wolność miały wyjść wszystkie kobiety cywile (te które jeszcze żyją). Na znanej publicznie od zeszłego piątku liście do uwolnienia w pierwszej fazie były 33 nazwiska, w tym pięć kobiet cywilów. Trzy są od niedzieli w Izraelu. Co z pozostałymi? Jedna – Arbel Jehud, jak zakładają władze izraelskie, żyje – ale przetrzymuje ją nie Hamas, ale inna organizacja terrorystyczna – Palestyński Islamski Dżihad. Według izraelskich mediów w tej organizacji wybuchł spór na temat tego, czy respektować porozumienie zawarte przez Hamas.

Portrety żołnierek, które mają w sobotę odzyskać wolność

Portrety żołnierek, które mają w sobotę odzyskać wolność

Foto: AFP

Mimo zmiany warunków umowy Izrael postanowił wziąć udział w sobotniej wymianie, choć nie jest jasne, czy wypuści 180 więźniów (zgodnie z zasadą - 30 za cywilną zakładniczkę, w tym wypadku za jedną, oraz po 50 za każdą żołnierkę) czy jednak 200, czyli uwzględniając, że cztery kobiety służące w armii wrócą do rodzin. 

Co wiadomo o losie uprowadzonego przez Hamas obywatela Polski, Odeda Lifshitza?

Do piątku wieczór nic nie było wiadomo o jednym z najstarszych zakładników i jedynym z polskim obywatelstwem – 84-letnim Odedzie Lifshitzu, aktywiście pokojowym i emerytowanym dziennikarzu. Znajduje się na wsppomnianej liście 33 osób, które miały wrócić do Izraela w pierwszej fazie realizacji porozumienia między Izraelem a Hamasem.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Rozejm w Strefie Gazy. Nadzieja po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy

– Nie otrzymaliśmy żadnej wiadomości. Oczekujemy, że w sobotę dowiemy się, kto z pozostałych zakładników żyje, a kto nie – mówi „Rzeczpospolitej” syn Odeda, Omri Lifshitz.

Rodzina nie miała żadnej informacji o Odedzie Lifshitzu od dwudziestego dnia uprowadzenia. W piątek upływa 476. dzień od wielkiego ataku terrorystycznego na Izrael, w czasie którego Hamas i jego koalicjanci zabili 1180 osób (w znacznej większości cywilów), a 251 wzięły w niewolę do Strefy Gazy. 

Nie jest jasne, jak podkreśla Omri Lifshitz, czy Hamas poda w sobotę (o nieznanej na razie porze) konkretne informacje o losie wszystkich zakładników, czy też poda liczby: tych, co żyją, i tych, co nie żyją, dając przy okazji jakiś dowód w tej kwestii.

Ostatnie wieści o Odedzie Lifshitzu, z dnia dwudziestego, pochodziły od Hany Katzir, również obywatelki Polski i również porwanej z kibucu Nir Oz przy granicy Strefy Gazy. Katzir została uwolniona podczas poprzedniej wymiany zakładników na więźniów palestyńskich w listopadzie 2023 roku. Zmarła pod koniec zeszłego roku, jak podano, w wyniku komplikacji związanych z uwięzieniem. 

Omri Lifshitz mówił mi w poprzednim tygodniu, że o tak długim okresie niepewności byłoby cudem, gdyby jego ojciec wrócił żywy ze Strefy Gazy.

Obawy izraelskiej prawicy. Czy to Hamas wygra tę wojnę i za kilka lat będzie gotowy do następnej?

Realizacji porozumienia nadal sprzeciwia się izraelska mocna prawica. Wychodzi z założenia, że przy podejmowaniu tak ważnych decyzji powinno być brane nie bezpieczeństwo indywidualne (czyli zakładników), ale całego społeczeństwa. A jej zdaniem – co wyjaśnia „Rzeczpospolitej” politolog prof. Hillel Frisch z konserwatywnego think tanku Jerozolimski Instytut Strategii i Bezpieczeństwa (JISS) – Hamas dzięki porozumieniu wyjdzie jako zwycięzca z wojny w Strefie Gazy, która zaczęła się po ataku terrorystycznym 7 października 2023 roku.

Czytaj więcej

Ostatni polski zakładnik w Strefie Gazy. Kiedy wróci do rodziny?

– Wojna nie wróci po przewidzianej na sześć tygodni pierwszej fazie, zaraz przejdziemy do następnych, bo prezydent Donald Trump naciska na premiera Beniamina Netanjahu – mówi prof. Frisch.

Symbolem zwycięstwa Hamasu będzie, jak opisywał to mi niedawno prof. Frisch, wycofanie po drugiej fazie ostatniego izraelskiego czołgu Merkawa ze Strefy Gazy. Żadna „arabska siła”, nawet Egipt, nie miała takiego osiągnięcia od 1948 roku, gdy powstało państwo izraelskie. 

Jest jedna nadzieja dla Izraela, mówi politolog z JISS, że mieszkańcy Gazy nie będą już popierali Hamasu, jak po poprzednich konfliktach, bo ucierpieli znacznie bardziej. – Od 2014 roku Hamas przedstawiał się jako ruch ludowy, teraz stał się dżihadystyczny, islamistyczny, specjalizujący się w działaniach wojennych. Może Hamas nie wytrzyma wściekłości społecznej? – zastanawia się Hillel Frisch. Ale raczej obawia się, że za dwa-trzy lata będzie już nowy Hamas, zasilony młodzieżą, zabójcami wypuszczonymi z izraelskich więzień i korzystający z obfitej pomocy międzynarodowej.

To ma być druga wymiana – izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów – podczas pierwszej fazy realizacji porozumienia zawartego ponad tydzień temu przez Izrael i Hamas.

W ostatnią niedzielę, kiedy rozpoczął się rozejm, uwolniono trzy młode Izraelki niezwiązane z armią, a w zamian wolność odzyskało 90 więźniów palestyńskich. 

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wiceszef MSZ Rosji wskazuje kluczowy warunek zakończenia wojny na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony atakowały Moskwę. Rosyjskie - Kijów i Lwów
Konflikty zbrojne
Kolejny front wojny. Czy Izrael szykuje się do aneksji Zachodniego Brzegu?
Konflikty zbrojne
Jedyny klucz do zakończenia wojny na Ukrainie. Czy Kaczyński miał rację?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Konflikty zbrojne
Trump zajął stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. "Nie chcę zranić Rosji"
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej