Zbędne kilogramy grożą bezpłodnością

Otyłość, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie środowiska - to czynniki, które mogą mieć wpływ na wcześniejsze dojrzewanie dziewcząt, zaburzając działanie układu hormonalnego. Efekt - skrócony czas płodności w dorosłym życiu.

Publikacja: 14.11.2020 16:54

Zbędne kilogramy grożą bezpłodnością

Foto: Adobe stock

Nawet dwa miliony gotowych do wzrostu komórek jajowych - z takim “rozrodczym bagażem” rodzą się dziewczynki. Ta pula to tak zwana rezerwa jajnikowa. Wraz z upływem lat  liczba jajeczek stopniowo maleje. W chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej - pojawienia się menarche, czyli pierwszej miesiączki u zdrowych Polek około 12 - 13 roku życia - jest już ich “zaledwie” ok. 400 tys. Każda miesiączka to strata kolejnych komórek. Po trzydziestce obniżanie się rezerwy jajnikowej przyspiesza. Spada też jakość komórek rozrodczych. Definitywny koniec następuje w chwili menopauzy. Od tego momentu kobieta przestaje być płodna. Zanim to jednak nastąpi posiadana pula rozrodcza powinna starczyć jej aż do momentu, w którym zdobędzie partnera, z którym będzie chciała założyć rodzinę i urodzić dzieci.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne