Czy popularna aspiryna zmieni układ sił w walce z COVID-19?

Terapia kwasem acetylosalicylowym u pacjentów z COVID-19 zmniejsza ryzyko potrzeby respiratorów, przyjęcia na oddziały intensywnej terapii i wewnątrzszpitalnej śmiertelności - twierdzą amerykańscy naukowcy. Czy to oznacza, że popularna aspiryna może być skuteczną bronią w walce z COVID-19? - To nie takie proste - tłumaczy prof. dr hab.n.med. Katarzyna Mizia-Stec z I Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Publikacja: 10.12.2020 11:38

Czy popularna aspiryna zmieni układ sił w walce z COVID-19?

Foto: Adobe stock

Większość przypadków COVID-19 przebiega łagodnie. Niestety, osoby starsze, z chorobami towarzyszącymi, osłabione, narażone są na ciężki przebieg choroby. Chociaż schorzenie kojarzy się głównie z zapaleniem płuc i  zespołem ostrej niewydolności oddechowej, to u 25-42 proc. pacjentów  prowadzi do powikłań zakrzepowych związanych z większą śmiertelnością. - Cechą infekcji COVID-19 jest nie tylko aktywacja układu immunologicznego i uwalnianie cytokin. Zarówno proces zapalny jak i burzliwie przebiegające procesy immunologiczne ostatecznie prowadzą do aktywacji układu krzepnięcia z udziałem płytek krwi. W wyniku tego w obrębie makro i mikro krążenia powstaje materiał zakrzepowy - wyjaśnia ten skomplikowany mechanizm prof. Katarzyna Mizia-Stec z I Katedry i Kliniki Kardiologii  Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Pozostało 82% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Diagnostyka i terapie
Rak piersi nie wybiera. Chora często dowiaduje się zbyt późno
Diagnostyka i terapie
Co ma żaba do depresji? Okazuje się, że może pomóc
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy