Około 14 mln podatników osobiście rozliczyło swój roczny PIT za 2018 r., a w przypadku ok. 2 mln osób rozliczenie nastąpiło automatycznie – wynika z wstępnych danych Ministerstwa Finansów, jakie nieoficjalnie poznała „Rzeczpospolita".
Tegoroczne wyniki akcji PIT są o tyle ciekawe, że po raz pierwszy mogliśmy rozliczać się, wykorzystując nową usługę Twój e-PIT, która okazała się ogromnym ułatwieniem. W jej ramach to algorytmy fiskusa (na podstawie informacji z miesięcznych PIT-ów) zebrały wszystkie potrzebne dane, wypełniły za nas deklarację roczną i wyliczyły, czy mamy coś dopłacić, czy może przysługuje nam zwrot podatku. Uwzględnione zostały nawet ulgi np. na dzieci czy wspólne rozliczenie się współmałżonków (jeśli korzystaliśmy z tych preferencji w poprzednim roku). Zadaniem podatnika było tylko sprawdzenie, czy wszystkie dane zostały wprowadzone prawidłowo, i ewentualnie uzupełnienie niektórych rubryk.
– Na pewno dla podatników to duża wygoda, zwłaszcza w kontekście nowych zasad progresywnego wyliczania kwoty wolnej od podatku, co jest szczególnie skomplikowane – komentuje Jarosław Neneman, były wiceminister finansów. – I myślę, że wielu podatników zajrzało do nowego systemu z czystej ciekawości, czy też żeby sprawdzić, czy są tam rzeczywiście jakieś niedoskonałości, o czym donosiły media – dodaje Neneman.
Najbardziej rewolucyjnym rozwiązaniem w usłudze Twój e-PIT jest jednak to, że w pewnym sensie w ogóle zdejmuje ona z Polaków obowiązek rocznego rozliczenia się. Jeżeli bowiem podatnik zapomniał albo świadomie nie wysłał do 30 kwietnie swojej deklaracji (czy to przez aplikację czy w inne formie), jego zeznanie przygotowane przez fiskusa zostało automatycznie uznane za złożone. Nie poniesie więc żadnych konsekwencji, a ulgi dostanie tak samo, jakby rozliczał się osobiście.
Z tego przywileju „zapomnienia" o rocznym PIT skorzystało właśnie około 2 mln osób. – Myślę, że to relatywnie mała liczba, zdecydowana większość woli jednak podejmować jakąś interakcję z fiskusem – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR.