– Eksport naszej broni ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej bazy przemysłowej i technologicznej w dziedzinie obronności – mówił francuski minister obrony Sébastien Lecornu. – Jest to równie istotne dla naszego bilansu handlowego i tworzenia miejsc pracy w całej Francji. Ale jest to także warunek podstawowy naszej suwerenności – wyjaśniał polityk cytowany przez portal DefenseNews.com.
Bilans 2024 r. to 18 mld euro na uzbrojenie z Francji
Rok 2024 firmy zbrojeniowe znad Sekwany mogą zaliczyć do bardzo udanych. W sumie udało im się podpisać umowy na dostawę uzbrojenia do innych krajów za 18 mld euro. Rok wcześniej było to nieco ponad 8 mld euro, ale z kolei rok 2022 był rekordowy – wówczas francuska zbrojeniówka podpisała kontrakty eksportowe na aż 27 mld euro. Było to m.in. pokłosie rosyjskiej agresji na Ukrainę i związanego z tym zwiększenia wydatków na obronność w Europie.
Jakie były największe umowy w 2024 r.? Kluczowe były okręty podwodne i samoloty. Naval Group dostarczy rządowi Niderlandów cztery okręty podwodne Barracuda za ok. 5 mld euro. Z kolei Indonezja, która regularnie kupuje uzbrojenie we Francji, zdecydowała się na dwa okręty podwodne Scorpene. Wartość tej umowy na pewno przekroczyła miliard euro.
Czytaj więcej
Do połowy października niemiecki rząd wydał zgody na eksport uzbrojenia o wartości 10,9 mld euro. Wydawanie pozwoleń na eksport staje się bardziej liberalne.
Jeśli chodzi o samoloty, to Dassault Aviation poinformowała o kontraktach eksportowych na 30 samolotów bojowych Rafale. 12 z nich za ok. 3 mld euro kupiła Serbia. Oprócz francuskich sił zbrojnych tych statków powietrznych używają m.in. Indie, Egipt i Grecja.