Według agencji zza oceanu do Europy płyną sygnały o niezadowoleniu z tej decyzji. Waszyngton zareagował na kroki podejmowane przez Brukselę w celu wzmocnienia europejskiego przemysłu zbrojeniowego, jednocześnie potencjalnie ograniczając zakupy niektórych rodzajów amerykańskiej broni. To bezpośrednia reakcja na działania administracji Trumpa w polityce zagranicznej, w tym krótkotrwałe ograniczenie pomocy wojskowej dla Ukrainy i złagodzenie presji na Moskwę.
Czytaj więcej
Finlandia, Szwecja, Litwa – w ostatnich tygodniach coraz więcej krajów UE deklaruje duże zwiększe...
Czy USA są nadal wiarygodnym sojusznikiem?
Europejscy sojusznicy są głęboko zaniepokojeni działaniami prezydenta Stanów Zjednoczonych i zastanawiają się, czy Stany Zjednoczone są nadal wiarygodnym partnerem.
W połowie marca Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie wydatków wojskowych i połączenie zasobów na wspólne projekty obronne, ponieważ Europa przygotowuje się na zmniejszenie zaangażowania wojskowego USA pod rządami prezydenta Donalda Trumpa. Niektóre z proponowanych środków mogą oznaczać mniejszą rolę dla firm spoza UE, w tym tych z siedzibą w USA i Wielkiej Brytanii – przypomina agencja Reutera.
Czytaj więcej
Wydatki na obronność zasilą m.in. przekierowane środki z KPO czy pożyczki z Funduszu SAFE UE. W t...