Badanie przeprowadził międzynarodowy zespół archeologów i osteologów pod kierownictwem Tima Thompsona, profesora antropologii z Maynooth University w Irlandii. Wyniki opublikowane zostały 23 kwietnia w recenzowanym internetowym czasopiśmie naukowym „PLOS One”.
Cmentarzysko gladiatorów w Yorku przedmiotem badań naukowców
Naukowcy zbadali szkielet z czasów rzymskich znaleziony na jednym z najlepiej zachowanych cmentarzysk gladiatorów na świecie. Mowa o Driffield Terrace w Yorku (rzymskie Eboracum) w Anglii, położonym wzdłuż drogi rzymskiej prowadzącej z Yorku do Tadcaster, na którym pochówki pochodzą sprzed 1800 lat.
Cmentarzysko zostało odkryte w wyniku prac archeologicznych towarzyszących budowie prowadzonej na tym terenie. Wykopaliska rozpoczęły się tu w 2004 roku. W 2010 roku naukowcy ogłosili odnalezienie 82 szkieletów dobrze zbudowanych, młodych mężczyzn. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzili, że pochowani zostali tutaj gladiatorzy pochodzący z różnych prowincji rzymskich na całym świecie.
Czytaj więcej
Kryzys klimatyczny w postaci tzw. późnej antycznej małej epoki lodowcowej mógł przyczynić się do...
Naukowcy zbadali tajemnicze ślady na szkielecie gladiatora
Przedmiotem ostatnich badań był znaleziony na cmentarzysku szkielet mężczyzny w wieku ok. 26-35 lat. Został on pochowany z dwoma innymi mężczyznami. Szczątki przykryte zostały kośćmi końskimi. Na podstawie badań naukowcy stwierdzili, że mężczyzna miał prawdopodobnie problemy z kręgosłupem, których przyczyną mogło być przeciążenie pleców. Cierpiał również na zapalenie płuc i uda, a w dzieciństwie także na niedożywienie, z którego wyzdrowiał. Analiza szkieletu wykazała, że należał do typu Bestiariusa – gladiatora walczącego ze zwierzętami. Gladiatorami takimi zostawali najczęściej ochotnicy lub niewolnicy.