– Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest zwiększenie zdolności w obszarze produkcji amunicji, zwłaszcza wielkokalibrowej. Dlatego też sięgamy po wszelkie dostępne źródła, które pozwolą nam sfinansować już prowadzone przez nas inwestycje, jak też rozpocząć te ujęte w opracowanej przez nas strategii. Jednym z nich jest Fundusz Inwestycji Kapitałowych – powiedział Arkadiusz Bąk, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej informując o tym, że PGZ złożyła wnioski do nadzorowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych Funduszu. „Wnioski składają się na spójną koncepcję rozbudowy potencjału produkcji amunicji wielkokalibrowej w Polsce. Celem tych działań jest zwiększenie zdolności produkcji amunicji 155 mm, a także uzyskanie samodzielności w tym obszarze w ramach krajowego potencjału” - czytamy w informacji PGZ.
Czytaj więcej
6,5 mld zł za 111 bojowych wozów piechoty Borsuk. To produkt produkowany przez polski przemysł zb...
Minister Jakub Jaworowski: Czas nas goni
Obecnie PGZ jest w stanie produkować znacznie mniej niż 50 tys. sztuk pocisków 155 mm rocznie. Ile czasu zajmie rozbudowa tych zdolności, czyli de facto także budowa nowych zakładów? - Trzeba mieć świadomość, że nie da się zwielokrotnić produkcji z dnia na dzień, ale pozyskiwane środki pozwalają nam zdynamizować ten proces. W wypadku produkcji amunicji, szczególnie tak specyficznej jak 155 mm, konieczne jest dobre zaplanowanie zarówno organizacji produkcji jak i rzeczywistych zasobów – zapowiedział Bąk, a w komunikacie jest mowa o „kilkudziesięciu miesiącach”. Tak jak już pisaliśmy na łamach Rzeczpospolitej, dużego zwiększenia tej produkcji nie ma się co spodziewać przed 2029 r. Jednym z potencjalnych problemów jest pozyskanie odpowiednich zgód środowiskowych na nowe zakłady, ale trwają prace nad ustawą o specjalnych inwestycjach, która ma ten proces przyspieszyć.
Do sprawy odniósł się też Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych. - Fabryki amunicji to jeden z najważniejszych projektów specjalnych realizowanych przez MAP i zrobimy wszystko, aby te zakłady (ponieważ nie będzie to jedna fabryka) powstały jak najszybciej. Czuję satysfakcję, że PGZ wreszcie złożył wnioski o środki z FIK, gdyż jest to bardzo ważny krok w kierunku rozpoczęcia tej kluczowej z punktu widzenia zdolności obronnych Polski inwestycji – stwierdził polityk. - Wierzę, że wnioski są na wysokim poziomie merytorycznym – dobrze przemyślane i kompletne. Mogę zadeklarować, że zrobimy wszystko, aby ich ocena przebiegła sprawnie i decyzja została wydana w jak najkrótszym terminie. Mamy świadomość, że czas nas goni – dodał.
Czytaj więcej
Choć ustawę o zwiększaniu zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej Sejm przyjął trzy miesią...