Prof. Simon: Mutacji SARS-CoV-2 od początku roku było ponad 4 tys.

- Dzisiaj nie wygląda na to, aby mutacja koronawirusa z Wielkiej Brytanii powodowała konieczność wyprodukowania kolejnej szczepionki przeciwko temu wirusowi - powiedział prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Aktualizacja: 24.12.2020 06:31 Publikacja: 23.12.2020 16:59

Prof. Simon: Mutacji SARS-CoV-2 od początku roku było ponad 4 tys.

Foto: fot. tv.rp.pl

qm

Zdaniem brytyjskich naukowców nowa, nawet o 70 proc. bardziej zakaźna odmiana koronawirusa, może spowodować gwałtowny przyrost liczby chorych i dodatkową presję na i tak już przeciążone systemy opieki zdrowotnej w państwach Unii. Dlatego Unia Europejska zdecydowała o zakazie lotów z Wysp, choć w kilku krajach – Holandii, Danii, Włoszech i Belgii – już potwierdzono chorych z nowym wariantem koronawirusa.

Specjaliści z Europejskiej Agencji Leków nie martwią się brytyjską odmianą wirusa. – Nie mamy jeszcze twardych dowodów, ale wiemy, jaka jest charakterystyka tego wariantu. Na tej podstawie z bardzo dużym prawdopodobieństwem stwierdzamy, że szczepionka będzie skuteczna również w tym wypadku – mówił niedawno Marco Cavaleri, kierownik działu szczepionek w EMA. Według niego szczepionka jest tak skonstruowana, że działa też na mutacje wirusa. – Zacząłbym się martwić, gdyby pojawiło się wiele mutacji, i to znacząco różnych od pierwotnej – powiedział ekspert.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne