Druga edycja „Raportu wynagrodzeń i trendów w przedsiębiorstwach” wskazuje, że dynamika zatrudnienia w działach prawnych jest nieco mniejsza, niż na całym rynku. W III kwartale mijającego roku wskaźnik zapotrzebowania pracowników w tych działach wynosił 0,78, podczas gdy ogólny wskaźnik – 1,04.
– Stabilizacja zapotrzebowania na stanowiska w działach prawnych jest naturalnym efektem zmian organizacyjnych i adaptacji do nowych regulacji. Pracodawcy koncentrują się na strategicznych rolach, które mają realny wpływ na funkcjonowanie organizacji, co skutkuje wyraźnym wzrostem wynagrodzeń – mówi Michał Piernik, Division & Business Development Manager w Grafton Recruitment.
Czytaj więcej
Choć polscy prawnicy pracują dłużej, niż europejscy koledzy, to aż 87 proc. z nich nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny. Dlatego na szczycie listy pożądanych pozapłacowych benefitów jest czterodniowy tydzień pracy. W rzeczywistości większość dostaje karnet na siłownię.
Płace prawników rosną ale nierównomiernie. Im węższa specjalizacja, tym mniej
Mimo tego rośnie wynagrodzenie na kluczowych stanowiska w działach prawnych. W przypadku ich kierowników wzrost wyniósł 8,7 proc., dla prawników in-house – 8,3 proc., dla asystentów prawnych – 6,8 proc. a młodszych prawników – 6,4 proc. Co ciekawe, bardziej wyspecjalizowani prawnicy otrzymali tylko nieznaczne podwyżki, np. kierownik działu compliance – 0,5 proc, a inspektor ochrony danych osobowych – 0,2 proc.
– Specjaliści odpowiedzialni za zgodność prawną, ochronę danych i nadzór regulacyjny są nieodzowni dla stabilności firm, co znajduje odzwierciedlenie w polityce płac. Wzrosty wynagrodzeń dla kluczowych ról, takich jak prawnik in-house czy kierownik działu prawnego, wynikają z rosnącej liczby regulacji oraz potrzeby skutecznego zarządzania ryzykiem prawnym – komentuje Ewa Michalska, dyrektor operacyjna Grafton Recruitment.