Sprawa trafiła do TK na wniosek Zbigniewa Ziobry. Poszło o artykuł 138 kodeksu wykroczeń. Ten przewiduje do 5 tys. zł grzywny za umyślną i bez uzasadnionej przyczyny odmowę wykonania świadczenia, do którego jest się zobowiązanym. Przepis stał się podstawą ukarania drukarza, który odmówił wykonania usługi – druku plakatów LGBT – z powodów religijnych.
Minister kontra rzecznik praw obywatelskich
Zbigniew Ziobro stwierdził, że przepis jest niezgodny z konstytucyjnymi zasadami demokratycznego państwa prawa, wolności sumienia i religii oraz wolności gospodarczej. We wniosku do TK argumentował, że władze państwowe nie mogą w sposób nadmierny i represyjny ingerować w sferę obywatelskich praw i wolności, zwłaszcza gdy odmowę usługi można zaskarżyć powództwem cywilnym. Powołując się na orzecznictwo, TK wskazywał, że „na wolność sumienia i religii składa się nie tylko swoboda przyjmowania określonego światopoglądu i wynikających z niego zasad, ale również postępowania zgodnie z tymi zasadami".
Rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do sprawy, wniósł, aby Trybunał uznał art. 138 k.w. za zgodny z konstytucją. Ocenił, że zasady wolności sumienia i religii nie są tu właściwymi wzorcami kontroli.
TK uznał jednak ten przepis za niekonstytucyjny w części obejmującej słowa: „albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany". Do wyroku zgłoszono dwa zdania odrębne.