Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Adam Bodnar: sytuacja absolutnie bezprecedensowa

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar stwierdził w piątek, że udzielenie azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu jest sytuacją absolutnie bezprecedensową. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk zapowiedział, że prokuratura chce postawić politykowi PiS kolejne siedem zarzutów popełnienia poważnych przestępstw związanych z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Publikacja: 20.12.2024 10:58

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar oraz prokurator krajowy Dariusz Korneluk

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar oraz prokurator krajowy Dariusz Korneluk

Foto: PAP/Albert Zawada

mat

Podczas piątkowej konferencji szef Ministerstwa Sprawiedliwości zapewnił, iż mimo udzielenia azylu politycznemu Marcinowi Romanowskiemu na Węgrzech, śledztwo w sprawie tzw. afery Funduszu Sprawiedliwości będzie kontynuowane.

- To jest sytuacja bezprecedensowa, że osoba, która usłyszała tak poważne zarzuty, będzie musiała uciekać na Węgry, by uniknąć wymiaru sprawiedliwości – ocenił Adam Bodnar. Przyznał jednocześnie, że przyznanie azylu może rodzić negatywne skutki z punktu widzenia wydania Romanowskiego Polsce. - Tego typu sygnał wydany przez administrację węgierską może utrudniać przeprowadzenie procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania - dodał. 

Zdaniem Bodnara, rozwiązanie tej kwestii zależeć będzie obecnie przede wszystkim od działań polityczno-dyplomatycznych. - Będziemy musieli angażować zarówno Unię Europejską, jak również Radę Europy. Nie możemy sobie pozwolić, żeby osoby podejrzane o tak poważne przestępstwa uciekały przed polskim wymiarem sprawiedliwości – podkreślił Adam Bodnar. Nie wykluczył przy tym wniosku o wszczęcie wobec Węgier procedury z art. 259 Traktatu o Unii Europejskiej. - Węgry starają się wykorzystywać okazję, aby naruszać jedność wśród państw członkowskich – ocenił minister. 

Dariusz Korneluk: siedem kolejnych zarzutów dla Marcina Romanowskiego

Z kolei prokurator krajowy Dariusz Korneluk zaznaczył, iż z punktu widzenia prokuratury najistotniejsze jest to, że śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości będzie kontynuowane. - Każda osoba, która popełniła przestępstwo, bez względu na to, jaką opcję partyjną reprezentuje, będzie pociągnięta do odpowiedzialności karnej – zapowiedział.

Korneluk ujawnił, że w najbliższym czasie do Sejmu skierowany zostanie wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu w związku z rozszerzeniem zarzutów. Jak wyjaśnił, chodzi o siedem poważnych przestępstw natury kryminalnej związanych z wydatkowaniem w sposób przestępczy środków z Funduszu Sprawiedliwości. O szczegółach Korneluk nie chciał jednak mówić.

Poinformował również, iż formalnie do prokuratury nie wpłynęły dotychczas żadne dokumenty, potwierdzające przyznanie azylu politykowi PiS.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Orbán udziela azylu Romanowskiemu: potężny cios w PiS i jedność Unii Europejskiej

Marcin Romanowski wystąpił o azyl polityczny na Węgrzech

W czwartek sąd wydał wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Europejski Nakaz Aresztowania. Tego samego dnia jego obrońca poinformował, że rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Marcina Romanowskiego i udzielił mu ochrony międzynarodowej. Mec. Bartosz Lewandowski napisał na platformie X, że „dr Marcin Romanowski zwrócił się do organów węgierskich o ochronę w związku z politycznie motywowanymi działaniami ze strony służb i Prokuratury Krajowej”. „Dodatkowo przyczyną udzielenia ochrony była bezpośrednia ingerencja i wpływ polityków obecnej większości rządzącej w Polsce na prowadzone śledztwo, co wykazano dokumentami będącymi w posiadaniu posła Romanowskiego” - dodał Lewandowski.

Decyzja ta wywołała falę komentarzy. W piątek zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Decyzję rządu premiera Viktora Orbána o przyznaniu azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, poszukiwanemu Europejskim Nakazem Aresztowania, uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Rzeczypospolitej Polskiej i sprzeczny z elementarnymi zasadami obowiązującymi państwa członkowskie Unii Europejskiej” - napisano w oświadczeniu MSZ.

„W reakcji na takie działanie zostanie dziś do MSZ wezwany ambasador Węgier w Polsce, który otrzyma formalny protest strony polskiej w powyższej sprawie” - przekazano w oświadczeniu. Jednocześnie MSZ wezwał do Polski na konsultacje ambasadora RP na Węgrzech.

Przypomnijmy, że w październiku polityk PiS usłyszał 11 zarzutów karnych w związku z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

MSZ wzywa ambasadora Węgier. Przekaże mu protest ws. Romanowskiego
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10