Mowa o koncepcji marszałka Sejmu, która ma być receptą na kryzys związany z ostatnią decyzją PKW o odroczeniu obrad w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych. Zostały one odroczone do momentu wyjaśnienia przez organ ustawodawczy kwestii statusu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
PKW decyduje w sprawie pieniędzy dla PiS. Co dalej z dotacją?
To właśnie ta izba uchyliła sierpniową uchwałę PKW, która odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych. Zgodnie z kodeksem wyborczym po takiej decyzji sądu PKW musi zaakceptować sprawozdanie, co otwiera drogę do wypłaty dotacji przez Ministerstwo Finansów. Komisja jednak nie zatwierdziła tego sprawozdania, w konsekwencji do wypłaty pełnej dotacji i subwencji dla tego ugrupowania nie doszło.
Decyzja PKW wywołała falę krytycznych komentarzy, nie tylko ze strony polityków PiS, ale także części prawników i ekspertów, którzy twierdzą, że działanie komisji jest bezprawne. Pojawiły się też obawy o losy przyszłorocznych wyborów prezydenckich, ponieważ zgodnie z ustawą ważność tej elekcji stwierdza kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. Według niektórych ekspertów obecna sytuacja niesie ryzyko podważania wyniku nadchodzących wyborów.
Czytaj więcej
Obrady Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS z 2023 r. zostały odroczone. Co oznacza to dla budżetu tej partii? Zdania są podzielone.
Zmiany w wyborach prezydenckich. Co proponuje Szymon Hołownia?
Z propozycją zażegnania potencjalnego kryzysu wyszedł właśnie Szymon Hołownia. Zgodnie z jego pomysłem ważność wyborów prezydenckich miałby stwierdzić skład całego SN, z wyjątkiem Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Zdaniem marszałka jest to zgodne z konstytucją. Hołownia zapowiedział przy tym, że swoją propozycję zmiany ustawy przedstawi niebawem prezydentowi i premierowi.