Sprawa dotyczyła kobiety, która została ukarana grzywną w wysokości 500 zł za to, iż wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącemu po pasie ruchu na który zamierzała wjechać, wskutek czego doprowadziła do kolizji drogowej. Sąd Rejonowy w Zambrowie uznał, że spowodowała zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tj. popełnienia wykroczenia z art. 86 § 1 k.w.
Zjechała do lewej krawędzi jezdni, włączyła kierunkowskaz
W apelacji kobieta podnosiła, iż zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Natomiast kierująca wskazała, iż skręcając w lewo zmniejszyła prędkość, zjechała do lewej krawędzi jezdni, włączyła kierunkowskaz, a więc wyczerpała wszystkie czynności jakie kierowca powinien wykonać w tej sytuacji.
Argumentacja ta nie przekonała Sądu Okręgowego w Łomży, który utrzymał wyrok SR. Dopiero na skutek kasacji wniesionej przez rzecznika praw obywatelskich Sąd Najwyższy (sygn. akt IV KK 552/23) uchylił wyrok i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.
W uzasadnieniu wyroku z 13 lutego 2025 roku przypomniano, iż zgodnie art. 22 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności”. Sąd odwoławczy zaakceptował interpretacje, zgodnie z którą otwarta klauzula nakazująca szczególną ostrożność w realiach przedmiotowej sprawy zawierała w sobie nakaz weryfikacji, czy pojazd zamierzający skręcić w lewo nie jest wyprzedzany.
Czytaj więcej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.