Wiceszef MSZ: Zmiany ustawy o IPN nie negocjowaliśmy z Izraelem

- Decyzja o zmianie ustawy dojrzewała wewnątrz kraju - zapewnił w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.

Aktualizacja: 01.07.2018 09:31 Publikacja: 30.06.2018 20:05

Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Foto: AFP

arb

W środę Sejm w błyskawicznym tempie znowelizował ustawę o IPN wykreślając z niej artykuł mówiący o sankcjach karnych wobec osób, które przypisują narodowi polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie popełniane w czasie wojny przez nazistów. USA i Izrael ostro krytykowały ten artykuł wskazując, że może on być pretekstem do ukrywania prawdy o zachowaniach Polaków w czasie wojny i że ogranicza on swobodę badań historycznych.

Po nowelizacji ustawy i podpisaniu jej przez prezydenta, premier Mateusz Morawiecki i premier Izraela Benjamin Netanjahu wystąpili na równoczesnych konferencjach prasowych w czasie których przedstawili polsko-izraelską deklarację potępiającą zarówno antysemityzm, jak i określenia takie jak "polskie obozy śmierci".

- Cieszę się, że udało się uzgodnić ze stroną izraelską deklarację, która potwierdza naszą ocenę wydarzeń historycznych. Decyzja parlamentu przyczyni się do zakończenia kryzysu - mówił w TVN24 Cichocki, zapewniający jednocześnie, że sama nowelizacja ustawy "nie była przedmiotem negocjacji" z Izraelem.

- Gdybyśmy negocjowali z państwami zewnętrznymi nasze ustawodawstwo krajowe, to byśmy sprowadzili się do roli państwa niesuwerennego - podkreślił.

Negocjacje Polski z Izraelem miały się natomiast toczyć w kwestii treści deklaracji premierów polskiego i izraelskiego rządu. - W Izraelu deklaracja spotkała się z tak żywymi emocjami, że widzimy narrację, która podkreśla, jakoby zmianę ustawy pod presją izraelską, że to sukces Izraela, trwa tam obrona stanowiska premiera Netanjahu w wyniku tego, że deklaracja ma być zbyt propolska. To utwierdza nas, że deklaracja jest sukcesem - mówił wiceszef dyplomacji.

Cichocki, który przed niespełna miesiącem był w USA zapewniał, że w czasie rozmów o stałym stacjonowaniu wojsk USA w Polsce, ani razu w kontekście tych rozmów "nie pojawiała się kwestia (ustawy o) IPN".

Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay