Archeolodzy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis, rozpoczynają właśnie prace w ramach misji „Mastaba Faraona” w Sakkarze w Egipcie.
Do realizacji pierwszej części projektu potrzebna była kwota w wysokości 250 tys. zł. Dlatego została zorganizowana zbiórka na platformie Patronite, organizatorzy poszukiwali też sponsorów. Pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” w listopadzie poprzedniego roku.
Darczyńcy i sponsorzy sfinansowali misję archeologiczną w Egipcie
Misję naukową wsparło ponad 2 tys. darczyńców, ponadto przedsiębiorcy z Polskiej Rady Biznesu oraz i fundacji OmenaArt Foundation. Dzięki temu udało się zgromadzić potrzebne środki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego także zapowiedziało wsparcie tych badań.
Grobowiec Szepseskafa jest, zdaniem archeologów, jednym z najciekawszych, a zarazem najmniej poznanych obiektów starożytnego Egiptu. Polacy otrzymali zgodę władz Egiptu na otworzenie bazaltowego sarkofagu i eksplorację wnętrza grobowca. Naukowcy zbadają kamienie, z których zbudowany został grobowiec, ceramikę, szczątki roślinne i zwierzęce.
Czytaj więcej
Dzięki nowoczesnej technice naukowcy rozwiązali tajemnicę "Krzyczącej Kobiety" - mumii o nietypowym wyrazie twarzy, odkrytej w egipskiej nekropolii w 1935 roku.