Kulisy sprzedaży depozytu Zamoyskich. Co proponowali spadkobiercy?

Rozmowy na temat sprzedaży kolekcji Zamoyskich trwały wiele lat, ale przełomowy był rok 2022 – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Aktualizacja: 20.12.2024 06:27 Publikacja: 20.12.2024 04:30

Pałac Rzeczypospolitej, siedziba Biblioteki Narodowej w Warszawie

Pałac Rzeczypospolitej, siedziba Biblioteki Narodowej w Warszawie

Foto: Jakub Ostałowski

Biblioteka Narodowa wykupiła od spadkobierców ostatniego ordynata Jana Tomasza Zamoyskiego tymczasowy depozyt, który złożył w tej instytucji w latach 1945–1947 (ostateczna umowa została podpisana 5 stycznia 1948 r.). Narodowa książnica zapłaciła spadkobiercom 55 mln zł, w oparciu o umowę sprzedaży, która została zawarta w południe 19 marca tego roku. Jako pierwsi napisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej”.

Biblioteka Narodowa stała się właścicielem 2706 pozycji z Biblioteki Ordynacji Zamojskiej i 53 z Archiwum Jana Zamoyskiego (w tym rękopisów Maurycego Klemensa Zamoyskiego). Umowa obejmuje też roszczenia związane z dziełami, które dzisiaj są rozproszone po całym świecie. O ich zwrot może się starać Biblioteka Narodowa. Już wiadomo, że kilka manuskryptów zostało znalezionych w bibliotekach amerykańskich, rosyjskich, niemieckich oraz w Wielkiej Brytanii.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia
Impas w sprawie ekshumacji ofiar ukraińskich nacjonalistów trwa
Historia Polski
Apel polskich i ukraińskich historyków: „Wszystkie ofiary nasze”
Wojsko
Pilot MiG-a-29, który spowodował „incydent lotniczy”, wrócił za stery
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Polityka
„Polityczne Michałki": Geopolityka dominuje nad kampanią, Trump obciążeniem dla PiS, Mentzen Kukizem 2025?