„Kości kobiety, która żyła pod koniec panowania VI dynastii faraonów, wskazują na bardzo poważne zaawansowanie choroby" napisał Mamdouh el-Damaty, minister ds. starożytności Egiptu. „Badania tych szczątków ujawniły typowe uszkodzenia wywołane przez przerzuty raka piersi. "

Choć nowotwory dzisiaj są jedną najczęstszych przyczyn śmierci, ślady archeologiczne tych chorób w porównaniu ze śladami innych są praktycznie nieznane. Ta sytuacja doprowadziła do tego, że nowotwory są łączone ze współczesnym stylem życia.

To przekonanie zostało podważone wraz z odkryciem w ubiegłym roku przez brytyjskich naukowców śladów raka z przerzutami. Badali oni szkielet sprzed 3 tys. lat znaleziony w Sudanie. Oba znaleziska sugerują, że choroby nowotworowe były powszechne w dolinie Nilu w czasach starożytnych.

Szczątki egipskiej kobiety zostały wykopane na cmentarzysku Qubbet el-Hawa przez naukowców z hiszpańskiego Universidad de Jaén. Nekropolia znajduje się dziś w granicach miasta Assuan. Celem badań, które rozpoczęły się w 2008 roku, było odtworzenie warunków życia i rytuałów pogrzebowych wyższej klasy społeczeństwa zamieszkującego Elefantynę między 2250 a 1750 r. p. n. e.