Koronawirus: na czym ma polegać głosowanie korepondencyjne

Karty do głosowania trafią do skrzynek, nie będzie głosowania w lokalach wyborczych, a komisji wyborczych będzie mniej - to najnowsze propozycje PiS.

Publikacja: 03.04.2020 19:51

Koronawirus: na czym ma polegać głosowanie korepondencyjne

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Główna nowość najnowszej poprawki rozszerza na wszystkich obywateli stosowane obecnie tylko dla osób niepełnosprawnych, korespondencyjne głosowanie.

W wtorek PiS je rozszerzył na osoby zakażone koronawirusem i powyżej 60 lat, a teraz chce je rozszerzyć na wszystkich obywateli i zrezygnować, w tych wyborach, z głosowania klasycznego przy urnach. Głosowanie nad tymi zmianami ma być w sobotę.

Poczta w terminie od 7 dni do dnia przypadającego przez dniem wyborów doręczy pakiet wyborczy bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy na adres wyborcy wskazany w spisie wyborców. W skład pakietu wyborczego (podobne jak do tej pory) wchodzi, koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Czytaj także: "Wybory listowne niekonstytucyjne i niewykonalne"

Na karcie do głosowania będzie oznaczenie zapewniające autentyczność karty do głosowania. Na kopercie zwrotnej wskazuje się właściwą gminną obwodową komisję wyborczą.

Wyborca po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i umieszcza ją w nadawczej skrzynce pocztowej operatora na terenie gminy, w której widnieje w rejestrze wyborców. Wyborca głosujący w Warszawa w skrzynce w swjej dzielnicy.

Zmiany dotyczą także komisji wyborczych: będzie ich mniej: po jednej w gminie, a w Warszawie w jej dzielnicy. Ma je powołać komisarz wyborczy najpóźniej w drugim dniu po wejściu w życie nowej ustawy, spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych do obwodowych komisji wyborczych, a inne komisje wyborcze podstawowwego szczebla zostaną rozwiązane. Widać więc, że liczba członków komisji radykalnie się zmniejszy. Siedziby komisji wyborczych mają być wysposażone w środki ochrony osobistej do zwalczaniem epidemii COVID-19

Już przy pierwszym rozszenieniu zdalnego głosowania zgłaszano zastrzeżenia konstytucyjne, że zmiana następuje w trakcie kampanii, że grozi roznoszeniem zakażeń, i nie gwarantuje tajności głosowania i niesie ryzko pomyłek.

A także, że nie starczy czasu by korespondencyjne głosowanie przeprowadzić, gdyż w razie oporu Senatu (co bardzo prawdopodone) Sejm może ustawę uchwalić dopiero ok. 5 maja. Ale ta propozycja zawiera uproszczenia w stosunku do stosowanej do tej pory procedury dla osób niepełnosprawanych np. nie wymaga się zgłoszenia zamiaru takiego głosowania i rezygnuje z doręczania pakietu wyborczego do rąk własnych wyborcy. Jednak w ostanim głosowaniu do Sejmu z tej formy skorzystało tylko 2 tys. osób przy ponad 18 mln głosujących, a teraz pakiety trzeba będzie wysłać do 30 mln wyborców.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku