Również w tych sytuacjach wysokość trzynastki ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
W przypadkach gdy do nabycia prawa do trzynastki nie jest wymagane przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, jej wysokość ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
Przykład:
Załóżmy, że pracownica urzędu gminy odeszła na emeryturę od marca 2018 roku, w związku z czym przepracowała w tym roku kalendarzowym tylko 2 miesiące. Nie pozbawia jej to jednak prawa do trzynastki za ten okres. Z uwagi na rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, jej uprawnienie do trzynastki za 2018 rok nie zależy od przepracowania co najmniej 6 miesięcy. Inna pracownica urzędu gminy, której uprawnienie do trzynastki za 2018 rok zależy od przepracowania co najmniej 6 miesięcy, pracowała w urzędzie gminy od 12 lutego do 22 czerwca, a następnie od 17 września do 9 listopada. Przyjmuje się, że w przypadkach rozpoczynania i kończenia pracy w trakcie miesiąca, aby ustalić okres zatrudnienia na potrzeby trzynastki, trzeba posłużyć się regułą zawartą w art. 114 ustawy 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za 30 dni. Aby nabyć prawo do trzynastki, trzeba przepracować łącznie co najmniej 180 dni. W rozpatrywanym przypadku wymóg ten został spełniony, w związku z czym pracownica ma prawo do trzynastki. Natomiast, gdyby nie przepracowała wymaganego minimalnego okresu (np. brakowało jej kilku dni), pracodawca nie miałby obowiązku zaokrąglenia przepracowanego okresu w górę, na jej korzyść.
Efektywne świadczenie pracy
W orzecznictwie zwraca się uwagę, że w ustawie o trzynastkach nie zawarto definicji pojęcia „przepracowany okres", w związku z czym zachodzi wątpliwość, czy chodzi tu o okres pozostawania w stosunku pracy, czy o okres jej faktycznego wykonywania. W uchwale Sądu Najwyższego z 7 lipca 2011 r. (sygn. III PZP 3/11, OSNP 2012/1-2/3) przyjęto, że warunkiem nabycia prawa do trzynastki w pełnej wysokości jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego. „Przepracowanie" to nie tylko pozostawanie w stosunku pracy. Powoduje to, że okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do trzynastki.
Również w wyroku SN z 18 października 2011 r. (sygn. I PK 263/10, LEX nr 1001281) stwierdzono, że okresy przepracowane należy rozumieć jako okresy faktycznie (efektywnie) przepracowane u danego pracodawcy. Ustawodawca wyliczył przypadki, gdy przepracowanie 6 miesięcy warunkujących prawo do trzynastki nie jest wymagane i jest to wyliczenie wyczerpujące.