O sprawy karne sędziów zapytali ministra sprawiedliwości posłowie. Chcieli wiedzieć: ile było takich postępowań, jakie wyroki w nich zapadły i ilu sędziów straciło urząd.
– Warunkiem wszczęcia i prowadzenia postępowania karnego przeciwko sędziemu jest wydanie przez sąd dyscyplinarny uchwały zezwalającej na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej, czyli tzw. uchylenie immunitetu – odpowiada Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. Dopiero po wydaniu takiej uchwały postępowanie karne toczy się na zasadach ogólnych i jest prowadzone przez prokuraturę. Kiedy sprawa kończy się aktem oskarżenia, trafia do sądu powszechnego.
Od 1 października 2001 r. do września 2018 r. minister sprawiedliwości został zawiadomiony o wydaniu 107 uchwał o zezwoleniu na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej – informuje wiceminister.
Lista zarzucanych sędziom przestępstw liczy ponad 30 pozycji. Znalazły się na niej m.in.: stosowanie przemocy, zniesławienie, rozbój, korupcja, pobicie funkcjonariusza, nadużycie funkcji, płatna protekcja, składanie fałszywych zeznań, poświadczenie nieprawdy, a nawet oszustwo kapitałowe i pranie brudnych pieniędzy.
Od 4 marca 2016 r. w Prokuraturze Krajowej utworzony został Wydział Spraw Wewnętrznych. Prowadzi on postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych przestępstw popełnionych m.in. przez sędziów. Do tej pory skierował siedem aktów oskarżenia przeciwko sędziom. Na razie zakończyło się jedno postępowanie, i to umorzeniem. Chciał tego sam pokrzywdzony, jego szkoda została naprawiona, a strony się pojednały.
Specwydział przejął sprawy dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszerstwa intelektualnego, niszczenia dokumentów czy prania brudnych pieniędzy. BdTXT - W - 8.15 J: Wkrótce surowszych kar może przybyć. Powód? Zbigniew Ziobro powołał właśnie zespół do spraw czynności podejmowanych w postępowaniu dyscyplinarnym sędziów i asesorów. W jego skład weszli sędziowie z Krajowej Rady Sądownictwa i rzecznicy dyscyplinarni.