Czy już niedługo nocne wyprawy do najdłużej otwartej placówki pocztowej w mieście będą tylko niezbyt przyjemnym wspomnieniem pełnomocników zmagających się z czasem w ostatnim dniu terminu sądowego? Może nie nastąpi to od razu, ale długofalowo jest to realne.
Instytucja Portalu Sądowego dla profesjonalnych pełnomocników funkcjonuje w praktyce już kilka lat, jednak na razie jej funkcjonalność jest asymetryczna i nie przypomina prostych i intuicyjnych skrzynek pocztowych, z których każdy z nas korzysta na co dzień w korespondencji elektronicznej. W praktyce Portal Sądowy jest dla sądu skrzynką nadawczą, a dla pełnomocników – odbiorczą. Wkrótce ma być inaczej.
Czytaj więcej
Od 1 stycznia 2025 r. znacząco zwiększy się liczba urzędów i instytucji, które będą honorować e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało ich listę.
W październikowym wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt zmian, które mają dotyczyć spraw karnych. Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów widnieje informacja, że projekt ma na celu m.in. „rozszerzenie funkcjonowania portalu informacyjnego sądów powszechnych o wnoszenie do sądu pism poprzez umożliwienie umieszczania ich treści w portalu”.
Z mniej oficjalnych doniesień wynika, że analogiczne rozwiązanie ma zostać zastosowane także do procesów cywilnych – elektroniczne składanie apelacji i zażaleń ma być możliwe już w 2025 r. Czy czeka nas zatem druga odsłona elektronicznej rewolucji?