Sejmowa partia zmieniła nazwę. „Czas na powrót do korzeni”

Partia Razem, która od 2019 roku posługiwała się nazwą Lewica Razem, zdecydowała o powrocie do starej nazwy. Jej zdaniem zmiana jest „raczej techniczna niż faktyczna”, jednak podjęta w symbolicznym momencie.

Publikacja: 12.12.2024 17:22

Adrian Zandberg

Adrian Zandberg

Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski

„Rząd Donalda Tuska zawiódł ludzi” – powiedział pod koniec października po zakończonym kongresie Razem jej współprzewodniczący Adrian Zandberg. Partia zdecydowała o wyjściu z klubu Lewicy, czyli de facto stanięciu w opozycji do koalicji wyłonionej w wyborach 15 października ubiegłego roku. Wcześniej ugrupowanie opuściło pięć parlamentarzystek, które zdecydowały o pozostaniu w klubie Lewicy.

W efekcie rozłamu Razem założyła koło w Sejmie, w którym zasiada pięcioro posłów. Był to prawdziwy wstrząs po lewej stronie sceny politycznej. Jednak w jego cieniu przemknęła inna istotna informacja – partia zmieniła nazwę.

Zmiana nazwy w 2019 roku nigdy się nie przyjęła. Politycy Razem zazwyczaj posługiwali się starą

Została ona założona i zarejestrowana w 2015 roku jako Partia Razem. Pod tą nazwa funkcjonowała jednak tylko przez cztery lata, bo w 2019 roku oficjalnie zmieniła ją na Lewica Razem. I z tej ostatniej właśnie zrezygnowała. 27 października przyjęła nowy statut, który w art. 1 głosi, że ugrupowanie nazywa się Partia Razem i posługuje się skrótem Razem.

Po co zmieniła przed pięcioma laty nazwę, by teraz wrócić do starej? Rzecznik Razem Mateusz Merta tłumaczy, że zmiana nazwy w 2019 roku była poprzedzona decyzją o wspólnym starcie w wyborach europejskich z Unią Pracy i Ruchem Sprawiedliwości Społecznej w ramach koalicji Lewica Razem. – Mimo przeprowadzenia tamtej zmiany najczęściej posługiwaliśmy się starą nazwą. Szczególnie że „Razem” było oficjalnym skrótem nazwy „Lewica Razem” – wyjaśnia. – Obecna zmiana ma więc raczej charakter techniczny niż faktyczny, jednak została przeprowadzona w symbolicznym momencie, bo uznaliśmy, że opuszczenie klubu Lewicy to dobry czas na powrót do korzeni – dodaje.

Czytaj więcej

Lewica wystawi trzech kandydatów na prezydenta? „Przedkładają interesy partyjne”

Zdaniem Mateusza Merty nazwa podkreśla tożsamość partii, dla której duże znaczenie ma idea solidarności społecznej. Powrót do niej chwali specjalista od marketingu politycznego dr Sergiusz Trzeciak. – Pozostawienie „lewicy” w nazwie spowodowałoby, że partia kojarzyłaby się wciąż z Nową Lewicą i klubem Lewicy w Sejmie. Pozbycie się tego członu jest racjonalne z punktu widzenia budowania swojej podmiotowości – mówi.

Nie ukrywa, że dużo większy problem z ma ze zrozumieniem zmiany z 2019 roku. – Wygląda na to, że partia dostosowuje nazwę do bieżących sojuszy politycznych, co nie jest typowym podejściem – mówi.

W ostatnich latach kilka partii eksperymentowało z nazwami

Razem nie jest jednak jedynym ugrupowaniem starającym się kształtować swoją tożsamość z wykorzystaniem nazwy. Najgłośniejszym przykładem jest zmiana nazwy ugrupowania Zbigniewa Ziobry Solidarna Polska na Suwerenna Polska w 2023 roku. Jej liderzy tłumaczyli, że nowa nazwa ma odzwierciedlać sprzeciw partii wobec „planów UE” i wynikającej z nich „utraty możliwości decyzyjnych Warszawy na rzecz Brukseli, a właściwie Berlina”.

Suwerenna Polska to gwarancja bezpieczeństwa gospodarczego, energetycznego i militarnego. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowy etap pracy dla Polski

rzecznik Solidarnej Polski Jacek Ozdoba, pytany o powody zmiany nazwy partii na Suwerenna Polska

Poza tym obecne w Sejmie partie nazw raczej nie zmieniały, jednak nie oznacza to, że nie przeprowadzały czegoś, co specjaliści od marketingu nazwaliby rebrandingiem. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego od 2019 roku nosił nazwę Koalicja Polska, a od 2023 roku – PSL–Trzecia Droga. Z kolei Platforma Obywatelska od 2018 roku upowszechnia nazwę Koalicja Obywatelska, co formalnie spowodowane jest sojuszem z mniejszymi ugrupowaniami: Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi.

Czytaj więcej

Marek Jakubiak na prezydenta. Kolejna osoba włącza się do wyścigu o Belweder

Zdaniem dr. Trzeciaka tego typu zabiegi w większości nie są dobrze uargumentowane. – Nie dają widocznych korzyści, za to mieszają w głowach wyborców – mówi. Jednak nie można wykluczyć, że wkrótce dojdzie do kolejnego rebrandingu. Kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak zapowiedział, że zmieni nazwę swojego ugrupowania Federacja dla Rzeczypospolitej na Partia Republikańska.

Polityka
Ruszyła akcja referendalna we Wrocławiu. Co dalej z Jackiem Sutrykiem?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Polityka
Donald Tusk komentuje wiec AfD i słowa Elona Muska. „Brzmi znajomo i złowieszczo”
Polityka
Szijjártó nazwał Tuska „agentem Sorosa". Sikorski: Soros płacił za studia Orbána
Polityka
Pijany mężczyzna zabił nożem ratownika medycznego. Jest reakcja minister zdrowia
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Polityka
„Ruch obliczony na osłabienie Zdanowskiej”. Cezary Grabarczyk powołał nowe koła w regionie
Materiał Promocyjny
Compliance Summit 2025