Reklama
Rozwiń

I Prezes SN odpowiedziała na apele Kolegium SN: Izba Dyscyplinarna ma prawo uchylać immunitety

Izba Dyscyplinarna SN nie orzekała i nie orzeka w sprawach dyscyplinarnych sędziów, a tym samym wykonane jest zabezpieczenie orzeczone w kwietniu przez unijny Trybunał Sprawiedliwości - uważa I Prezes SN Małgorzata Manowska.

Aktualizacja: 25.01.2021 16:23 Publikacja: 25.01.2021 14:55

Małgorzata Manowska

Małgorzata Manowska

Foto: Fotorzepa, Sylwia Dominiak

To odpowiedź na grudniowe uchwały Kolegium SN, w skład którego - oprócz  I Prezes SN - wchodzą Prezesi Izb SN oraz sędziowie wybrani przez zgromadzenia sędziów izb Sądu Najwyższego na trzyletnią kadencję.

Na posiedzeniu 18 grudnia 2020 r. Kolegium SN wydało dwie uchwały skierowane do I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, a dotyczące zabezpieczenia ustanowionego w kwietniu 2020 r. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-791/19 R). Polska została w nim  zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Jednak Izba Dyscyplinarna nadal uchyla sędziowskie immunitety. Najbardziej kontrowersyjne orzeczenia ID dotyczyły sędziów, którzy otwarcie krytykują tzw. reformy w wymiarze sprawiedliwości: Beatę Morawiec, Igora Tuleyę i Pawła Juszczyszyna. Sędziowie ci nie mogą wykonywać czynności orzeczniczych, zawieszono im też wypłatę części uposażenia. Część środowiska sędziowskiego ocenia te orzeczenia jako kary mające wywołać efekt mrożący.

I Prezes SN stoi na stanowisku, że  Izba Dyscyplinarna SN może badać sprawy o uchylenie immunitetu sędziów, ponieważ nie są to postępowania dyscyplinarne, do których odnosi się postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 kwietnia 2020 r. o zawieszeniu Izby. Swoje stanowisko wyłożyła już wcześniej w odpowiedzi, jakiej udzieliła na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

W pierwszej uchwale z 18 grudnia Kolegium SN zaapelowało do I Prezes SN o  doprecyzowanie zakresu zabezpieczenia ustanowionego przez TSUE, "w szczególności poprzez ustalenie treści wniosku Komisji Europejskiej do Rządu RP wskazującego na objęcie tym wnioskiem spraw immunitetowych." Chodzi o dodatkowe wezwanie do usunięcia uchybienia z 3 grudnia 2020 r.  Komisja stwierdza w nim, że Polska narusza prawo UE, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - której niezależność i bezstronność nie jest zagwarantowana - na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów". Dotyczy to spraw takich, jak uchylenie immunitetu w celu pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej lub ewentualnie zatrzymania go, a także spraw dotyczących prawa pracy i zabezpieczenia społecznego sędziów Sądu Najwyższego czy przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Uchwała druga to wniosek o rozważenie zmiany zarządzenia I Prezes SN z 20 kwietnia 2020 r. poprzez dodanie po słowach: "wstrzymuję przekazywanie spraw dotyczących postępowań dyscyplinarnych sędziów" słów: "oraz spraw dotyczących uchylania immunitetów sędziom".

Kolegium domagało się więc zamrożenie orzekania uchylania immunitetów do czasu wydania przez TSUE wyroku w sprawie C-791/19.

W oświadczeniu z 25 stycznia 2021 r. prof. Małgorzata Manowska informuje, że ustaliła treść grudniowego dodatkowego wezwania KE do polskiego rządu i stwierdziła, że  zawiera ono "kolejne zarzuty", które nie były objęte wnioskiem KE o wydanie zabezpieczenia dotyczącym wyłącznie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

"Nie budzi żadnych wątpliwości, że uprawnienie nadane Izbie Dyscyplinarnej SN do uchylania immunitetu sędziów i asesorów sądowych na potrzeby postępowania karnego nie było objęte wcześniejszym wnioskiem [KE], a tym samym nie mogło zostać objęte treścią postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 r. w sprawie C-791/19" - napisała I Prezes SN. - "W świetle powyższych ustaleń  nie widzę prawnej podstawy do zmiany zarządzeń wskazanych w uchwale 4/2020" - dodała.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku