Reklama
Rozwiń

Sondaż: Nawet wyborcy PiS mają wątpliwości co do azylu dla Marcina Romanowskiego na Węgrzech

„Proszę powiedzieć, na ile się Pan / Pani zgadza z poniższym twierdzeniem: Władze Węgier słusznie udzieliły ochrony ściganemu za udział w grupie przestępczej Marcinowi Romanowskiemu, byłemu wiceministrowi rządu PiS” - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu IBRiS dla Radia Zet.

Publikacja: 27.12.2024 07:52

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

Foto: PAP, Paweł Supernak

arb

Z sondażu wynika, że azyl dla Romanowskiego na Węgrzech za niesłuszny uważa 73,4 proc. Polaków, w tym 63,2 proc. zdecydowanie nie zgadza się, że Węgry słusznie udzieliły Romanowskiemu azylu. Decyzję o azylu dla Romanowskiego za słuszną uważa 20,8 proc. badanych, z czego „zdecydowanie zgadza się z nią” 13,8 proc. 5,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż: 98 proc. wyborców KO uznaje decyzję Węgier o azylu dla Marcina Romanowskiego za niesłuszną

Wśród wyborców koalicji rządzącej (KO, Polska 2050, PSL, Nowa Lewica) z decyzją o przyznaniu Romanowskiemu azylu nie zgadza się 97 proc. badanych (89 proc. nie zgadza się zdecydowanie). O słuszności decyzji przekonanych jest 2 proc. respondentów, którzy są wyborcami jednej z partii tworzących rząd Donalda Tuska. 1 proc. badanych z tej grupy nie ma zdania w tej sprawie.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Gabinet cieni PiS w Budapeszcie? To byłby dopiero początek

Jeśli chodzi o wyborców KO nie ma wśród nich osób, które zgadzają się z decyzją Węgier o azylu dla Romanowskiego. 98 proc. badanych z tej grupy uważa tę decyzję za niesłuszną, pozostałe 2 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Z kolei wśród wyborców PiS z decyzją Węgier o przyznaniu azylu Romanowskiemu zgadza się 55 proc. (42 proc. zdecydowanie), a nie zgadza się 37 proc. (26 proc. zdecydowanie). 8 proc. badanych z tej grupy nie ma zdania w tej sprawie.

Wśród wyborców Konfederacji z decyzją Węgier zgadza się 31 proc., a nie zgadza się - 59 proc. Pozostali nie mają zdania w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono między 20 a 21 grudnia 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1067 osób, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Czytaj więcej

Tusk rozmawiał z Orbánem. Usłyszał o powodzie udzielenia azylu Romanowskiemu

Marcin Romanowski poprosił o azyl na Węgrzech

19 grudnia pojawiła się informacja, że Marcin Romanowski, poszukiwany listem gończym, wystąpił z wnioskiem o azyl na Węgrzech, a władze tego kraju przychyliły się do wniosku byłego wiceministra sprawiedliwości. Ostateczną decyzję w sprawie tego, czy w związku z przyznanym azylem Węgry zrealizują Europejski Nakaz Aresztowania wydany w sprawie Romanowskiego, podejmie węgierski sąd.

Romanowski zarzucił polskim organom ścigania „działania motywowane politycznie”, które „skutkowały m.in. bezprawnym pozbawieniem go wolności i naruszeniem prawa międzynarodowego”. Były wiceminister deklaruje, że jest gotów wyjaśnić sprawę Funduszu Sprawiedliwości po „przywróceniu praworządności” w Polsce. Wcześniej zapowiadał, że będzie współpracował z organami ścigania.

Marcin Romanowski ma spędzić w areszcie trzy miesiące

10 grudnia policja otrzymała od Prokuratury Krajowej dokumenty potrzebne do dokonania zatrzymania Romanowskiego. To następstwo decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z 9 grudnia, który zdecydował o tymczasowym aresztowaniu polityka PiS.

Czytaj więcej

Romanowski z azylem na Węgrzech. Prokurator krajowy zapowiada nowy wniosek

Sąd uzasadniał decyzję m.in. obawą o możliwość utrudniania przez mężczyznę śledztwa. Romanowski ma trafić do aresztu na 3 miesiące – o czym informował jego pełnomocnik Bartosz Lewandowski.

Mimo że Romanowski jest posłem i zastępcą przedstawiciela delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w związku z czym chroniony był dwoma immunitetami, zarówno Sejm, jak i ZPRE wyraziły zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej oraz na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Marcinowi Romanowskiemu grozi 25 lat pozbawienia wolności

Marcin Romanowski w latach 2019-2023 nadzorował, jako wiceminister w Ministerstwie Sprawiedliwości, działanie Funduszu Sprawiedliwości. W związku ze sposobem wykorzystania środków z tego Funduszu prokuratura przedstawiła Romanowskiemu jedenaście zarzutów. Były wiceminister jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz przywłaszczenie powierzonego mienia. Grozi mu do 25 lat pozbawienia wolności.

Marcina Romanowskiego obciążają zeznania Tomasza Mraza, byłego dyrektora departamentu Funduszu Sprawiedliwości, który przekazał śledczym m.in. zapisy z rozmów, do których dochodziło w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozmowy dotyczyły m.in. sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości, ale też tego, w jaki sposób składać zeznania w przypadku, gdyby sprawą zajęła się prokuratura.

Z sondażu wynika, że azyl dla Romanowskiego na Węgrzech za niesłuszny uważa 73,4 proc. Polaków, w tym 63,2 proc. zdecydowanie nie zgadza się, że Węgry słusznie udzieliły Romanowskiemu azylu. Decyzję o azylu dla Romanowskiego za słuszną uważa 20,8 proc. badanych, z czego „zdecydowanie zgadza się z nią” 13,8 proc. 5,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż: 98 proc. wyborców KO uznaje decyzję Węgier o azylu dla Marcina Romanowskiego za niesłuszną

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Ziobro: W pełni rozumiem i popieram działania Romanowskiego
Materiał Promocyjny
Kalkulator śladu węglowego od Banku Pekao S.A. dla firm
Polityka
Paweł Kukiz przeprosił Patryka Jakiego. "Skrzywdziłem jego rodzinę"
Polityka
Polityczne Michałki Ekstra: 10 kluczowych postaci polskiej polityki 2024 – od Tuska po Mentzena
Polityka
Piąty kandydat na ministra nauki. „Ma duże szanse, zna środowisko akademickie”
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Śledztwo w sprawie gróźb wobec minister Katarzyny Kotuli
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay