Marcin Nowacki: Senacki kompromis albo likwidacja tysięcy aptek

Zapisy proponowane w ustawie o zawodzie farmaceuty mogą prowadzić do zamykania aptek pod byle pretekstem.

Publikacja: 26.11.2020 08:07

Marcin Nowacki: Senacki kompromis albo likwidacja tysięcy aptek

Foto: Adobe Stock

Z końcem października 2020 r. Sejm przyjął ustawę o zawodzie farmaceuty. W toku prac parlamentarnych do dobrze ocenianego przez wszystkich interesariuszy projektu wprowadzono dwie poprawki, które w czasie epidemii mogłyby doprowadzić do likwidacji tysięcy aptek, ze szkodą dla pacjentów, farmaceutów i przedsiębiorców.

Pierwsza z nich rozszerzyła możliwość wszczynania przez Inspekcję Farmaceutyczną postępowań ws. cofania zezwoleń na prowadzenie apteki z powodu naruszenia niezależności zawodowej farmaceutów. Przewidziano możliwość wszczęcia takiego postępowania w niemal każdej, choćby dyskusyjnej sytuacji, bez konieczności udowadniania właścicielowi apteki celowego charakteru czynności. Drugi przepis przewidywał, że w przypadku podejrzenia uniemożliwienia wykonywania zadań kierownikowi apteki lub punktu aptecznego albo osobie odpowiedzialnej w hurtowni farmaceutycznej placówka może zostać unieruchomiona na trzy miesiące na podstawie decyzji administracyjnej, pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Tak długie unieruchomienie oznacza upadłość. Co ważne, kombinacja tych poprawek nie ma precedensu – nikt nie zamyka szpitala z uwagi na podejrzenie naruszenia niezależności zawodowej lekarza. Regulacje te mogłyby wywołać kryzys rynkowy, który mógłby doprowadzić do likwidacji aptek.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?