Z pewnością nie muszą czekać z założonymi rękami, najlepiej już teraz składać pozwy – zgodnie wskazują prawnicy zajmujący się sprawami frankowymi.
Czytaj też:
Odpowiedź Rzecznika TSUE w sprawie frankowiczów
Aktualizacja: 10.09.2019 06:33 Publikacja: 09.09.2019 17:36
Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski
Z pewnością nie muszą czekać z założonymi rękami, najlepiej już teraz składać pozwy – zgodnie wskazują prawnicy zajmujący się sprawami frankowymi.
Czytaj też:
Odpowiedź Rzecznika TSUE w sprawie frankowiczów
Pytania skierowane przez polski sąd do Luksemburga dotyczą ewentualnego rozszerzenia wyjątkowej możliwości zastępowania nieuczciwych postanowień umowy kredytu, zamiast poprzestania na ich eliminacji, zwłaszcza wbrew woli konsumenta.
– W świetle przygotowanej w tej sprawie przed wakacjami opinii rzecznika generalnego TSUE oraz dotychczasowego orzecznictwa bardzo wątpliwe jest, aby Trybunał zmienił stanowisko i dopuścił „ratowanie” umowy w przypadkach, gdy nie jest to podyktowane ochroną interesów konsumenta. W praktyce dla frankowiczów oznacza to dwie możliwości: umowa kredytu będzie obowiązywać dalej bez mechanizmu indeksacji walutowej, a więc jako tzw. kredyt „czysto złotowy”, zachowując jednak dotychczasowe oprocentowanie takie samo jak kredyty we frankach (LIBOR); ewentualnie umowa kredytu będzie w całości nieważna. Oba te rozwiązania są dla frankowiczów korzystne – mówi „Rz” Marcin Szymański, adwokat prowadzący sprawy indywidualne i zbiorowe frankowiczów przeciwko bankom.
Czy zatem frankowicze powinni z pozwami występować już teraz, czy czekać na korzystne rozstrzygnięcie?
– Nie ma konieczności i właściwie też nie ma sensu czekać na wyrok TSUE, bo już dziś polskie sądy wydają znacznie więcej korzystnych wyroków niż przed kilkoma laty – wskazuje Beata Komarnicka-Nowak, radca prawny, także prowadząca sprawy frankowiczów. Na pierwszą rozprawę czeka się zwykle sześć miesięcy, tak więc orzeczenie TSUE będzie szybciej. Czekanie powoduje, że po wyroku Luksemburga sądy polskie będą tak obłożone sprawami, że termin znacznie się wydłuży. I tak dziś w pierwszej instancji na wyrok trzeba czekać dwa–trzy lata.
Gdyby Trybunał dorzucił dodatkowe korzystne dla frankowiczów argumenty, to będzie można je powołać w także w procesach w Polsce.
– Uważam, że frankowicze, zwłaszcza ci, którym grozi przedawnienie, powinni składać pozwy już albo przerwać przedawnienie zawezwaniem do próby ugodowej. Tak czy inaczej, powinni zbierać dokumentację dotyczącą kredytu, a to zajmuje ok. trzech miesięcy, zweryfikować umowę, czy zawiera klauzule niedozwolone – radzi Arkadiusz Szczęśniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.
Nie ma zaś żadnego terminu na złożenie pozwu, trzeba tylko pamiętać o dziesięcioletnim terminie przedawnienia roszczeń. Ważne jest też, jak liczy się przedawnienie w tych sprawach. Otóż nie decyduje data podpisania umowy ani wypłaty pieniędzy, ale daty spłaty poszczególnych rat, gdyż roszczenia kredytobiorców (w tym wypadku o zwrot nadpłaty) przedawniają się osobno dla każdej zapłaconej raty kredytu, oczywiście w terminie dziesięciu lat od jej zapłaty.
– Można się obawiać, że roszczenia odnośnie do rat zapłaconych wcześniej niż przed dziesięciu laty już się przedawniły – ostrzega mec. Szymański. Z tego względu to, czy pozew zostanie złożony np. w wrześniu czy listopadzie, może mieć znaczenie – dla owych dwóch rat.
Nie budzi już zaś wśród prawników większych sporów kwestia, która droga jest lepsza – zbiorowa czy indywidualna.
– Już wiadomo, że droga indywidualna ma sens. Pozwy grupowe złożone przed kilku laty pozostają w fazie wstępnej ustalania grupy. Ustawa jest martwa i źle skonstruowana, a nowelizacja niczego nie zmieniła. Sprawy te mogą ciągnąć się jeszcze kilkanaście lat, a i tak potem konsument musi dochodzić nadpłaty w pozwie indywidualnym – wskazuje mec. Komarnicka-Nowak.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Samo wejście na cudzy grunt, a nawet budowa instalacji przesyłowej, nie oznacza oczywistego korzystania, uruchamiającego bieg zasiedzenia służebności.
Jedno z większych przedsiębiorstw sprzedających węgiel do ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce wycofuje nazwę "ekogroszek” i rezygnuje z opakowań sugerujących ekologiczność produktu - poinformowała Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Sąd uznał, że Uniwersytet Rolniczy w Krakowie nie mógł skreślić z listy studenta, który nie zdał egzaminu przeprowadzonego niezgodnie z pierwotnymi zasadami. Eksperci są zdania, że to przestroga dla wykładowców luźno podchodzących do wymagań, które sami ustalają.
Propozycja Szymona Hołowni, aby ważność wyborów prezydenckich stwierdzał cały Sąd Najwyższy, nie rozwiązuje kryzysu wokół PKW i nie odpowiada na wątpliwości dotyczące neosędziów.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił skargi Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na decyzję o zwrocie dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Po interwencji dziennikarza „Rzeczpospolitej” Jędrzeja Bieleckiego wstrzymana została rozbiórka budynku przy ul. Łuckiej 8 w Warszawie. Interwencję podjął Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.
W okresie przedświątecznym Polacy chętniej niż zwykle sięgają po pożyczki czy kredyty ratalne. Jednak nie jest to jakiś wielki boom, który kazałby sądzić, że zadłużamy się nadmiernie, a banki zbierają z tego tytułu odsetkowe żniwo.
Niemal 100-metrowe wieże spółki Asbud Group przy ul. Prostej w Warszawie, niedaleko drugiej linii metra, mają już pozwolenie na użytkowanie.
W portfolio Trei Real Estate Poland jest już 41 parków handlowych. Nowy obiekt został otwarty u zbiegu ul. Prostej i Sportowej w Kostrzynie.
Przy ul. Flisykowskiego w Gdańsku powstaje wieloetapowe osiedle spółki Atal. Do oferty trafiło 111 mieszkań.
Średnie ceny mieszkań spadają. Obniżki widać już nie tylko w ujęciu miesięcznym, ale i rocznym.
Bez przełomu na rynku hipotek. Pożyczki na zakup mieszkania zaciągają zamożni. Jest nowy rekord średniej wartości kredytu.
Możliwość zaproponowania klientowi biura podróży bonu zamiast zwrotu pieniędzy, rozszerzenie katalogu sytuacji, w której może on zrezygnować z wyjazdu i prawo upomnienia się przez organizatora o zwrot pieniędzy u poddostawcy usług - to niektóre zmiany unijnej dyrektywy o imprezach turystycznych zaproponowane przez Radę Europejską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas