Egzaminy prawnicze zakończone. Duża frekwencja, spodziewane dobre wyniki

Do zakończonych w piątek egzaminów: adwokackiego i radcowskiego przystąpiło łącznie ponad 3500 osób. Pierwsze wyniki poznamy pod koniec kwietnia, choć niektóre komisje ogłoszą je dopiero w maju. Egzaminy przebiegły bez zakłóceń.

Publikacja: 06.04.2025 19:57

W przypadku egzaminu adwokackiego już 24 kwietnia wyniki ogłosi jedna z komisji poznańskich oraz kom

W przypadku egzaminu adwokackiego już 24 kwietnia wyniki ogłosi jedna z komisji poznańskich oraz komisja w Bydgoszczy

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Jak pisaliśmy na łamach „Rz”, egzaminy zawodowe dla prawników ubiegających się o togę z zielonym lub niebieskim żabotem trwają cztery dni i składają się z pięciu części – prawa karnego, prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa administracyjnego oraz etyki zawodowej.

Pierwszego dnia na egzamin radcowski nie stawiło się tylko 21 z 2079 dopuszczonych kandydatów, a na adwokacki – 34 z 1569. 

– Frekwencja jest więc bardzo duża, choć możliwe, że jeszcze ktoś nie stawił się w kolejnych dniach – mówi Iwona Kujawa, dyrektor departamentu zawodów prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Ostatni dzień egzaminów zawodowych. Zadania z prawa administracyjnego i etyki

Egzamin adwokacki i radcowski 2025. Czy były jakieś kłopoty organizacyjne? Ministerstwo Sprawiedliwości: "Nie było żadnych problemów"

– Z punktu widzenia organizacyjnego nie było żadnych problemów. Do wszystkich komisji przesyłki zostały doręczone terminowo, bez śladów naruszenia, a wszystkie zadania były wydrukowane prawidłowo. Nie dotarły do nas żadne sygnały o jakichkolwiek nieprawidłowościach czy problemach. Bez zarzutów działała aplikacja do zdawania egzaminów AZEP, dostarczona zdającym na pendrive’ach – dodaje.

– Procedura egzaminacyjna przebiegała sprawnie i spokojnie –   stwierdza sędzia NSA Wojciech Mazur, przewodniczący Komisji nr 6 w Warszawie, przed którą toczyły się egzaminy zawodowe dla kandydatów na radcę prawnego. – Komisja ta została wyznaczona m.in. dla osób z niepełnosprawnością, które korzystają z uprawnienia do wydłużenia czasu egzaminu o połowę. Wszystko jednak zostało dopięte na przysłowiowy ostatni guzik, nie odnotowaliśmy żadnych awarii, niedociągnięć czy zakłóceń – podkreśla sędzia.

Czytaj więcej

Więcej chętnych na egzaminy zawodowe, mniej na aplikacje prawnicze

Poziom trudności egzaminu zawodowego nie był ani szczególnie wysoki, ani bardzo niski

Wojciech Mazur wskazuje też, że egzamin nie odbiegał poziomem trudności od przeciętnego, a pytania nie wydawały się ani szczególnie trudne, ani znacząco łatwiejsze. W jego ocenie większość kandydatów do togi radcowskiej nie powinna więc mieć problemu z uzyskaniem pozytywnego wyniku egzaminu.

– Egzamin przebiegał spokojnie, aplikanci są zdyscyplinowani, więc myślę, że wyniki będą dobre – mówi Bartosz Szolc-Nartowski, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

– Najtrudniejsze w tym roku było prawo cywilne, bo zadanie było nieoczywiste. Zresztą co roku się to powtarza. Prawo karne w tym roku było łatwe, podobnie jak gospodarcze, a administracyjne i etyka wręcz banalne. Wydaje mi się, że zdawalność będzie wysoka, nawet do 85 proc. – prognozuje z kolei dr Karol Pachnik, adwokat, członek jednej z warszawskich komisji egzaminacyjnych.

Nieco inaczej patrzą na sprawę sami zdający.

– W tym roku zdaniem zdających poziom trudności egzaminu był wysoki, co wynikało zarówno z objętości, jak i skomplikowanej treści kazusów. Większość zdających wykorzystała pełny czas na napisanie pracy egzaminacyjnej – relacjonuje aplikantka adwokacka Beata Kreja z pomorskiej Izby Adwokackiej.  – Warunki techniczne przeprowadzanego egzaminu należy ocenić bardzo dobrze. Członkowie komisji egzaminacyjnych zadbali o komfort fizyczny i psychiczny zdających, co miało niebagatelne znaczenie przy zauważalnie wyższym poziomie trudności egzaminu w tym roku –  podsumowuje.

Czytaj więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości podało wyniki egzaminów zawodowych

Egzamin adwokacki i radcowski 2025. Jakie zadania musieli rozwiązać kandydaci?

Zadanie z prawa karnego na egzaminie adwokackim polegało na sporządzeniu apelacji w imieniu osoby, która została skazana za kierowanie pojazdem mechanicznym z cofniętymi uprawnieniami oraz usiłowanie wymuszenia rozbójniczego ze zniszczeniem mienia. Z kolei u radców prawnych kazus dotyczył również prowadzenia pojazdu, ale po wpływem alkoholu lub środków odurzających i na cmentarnych alejkach (a zatem nie po drodze publicznej).

Egzamin adwokacki z prawa cywilnego związany był z zagadnieniem umowy przedwstępnej i brakiem zwrotu zaliczki za niezawarcie umowy przyrzeczonej. U radców prawnych zaś trzeba było napisać apelację w imieniu pozwanego (pojawiły się zagadnienia zachowku i wydziedziczenia).

Trzecia część, poświęcona prawu gospodarczemu, dla przyszłych adwokatów polegała na przygotowaniu projektu umowy cesji wierzytelności, dla kandydatów na radców prawnych – umowy użyczenia, której stroną była prosta spółka akcyjna.

Wreszcie ostatniego dnia egzaminu adwokackiego w zakresie prawa administracyjnego zadaniem było sporządzenie skargi do WSA na decyzję o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Na części z etyki zawodowej, tradycyjnie zadaniem zdających było sporządzenie opinii prawnej dotyczącej odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokata. Podobnie u radców prawnych, należało napisać skargę do WSA, tym razem dotyczącą prawa budowlanego, a na części z etyki – również sporządzić opinię. W kazusie u radców pojawił się m.in. wątek tajemnicy zawodowej, a u adwokatów – aktywności w socialmediach.

Czytaj więcej

Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem

Egzamin adwokacki i radcowski 2025. Kiedy poznamy wyniki?

W przypadku egzaminu adwokackiego już 24 kwietnia wyniki ogłosi jedna z komisji poznańskich oraz komisja w Bydgoszczy, a 25 kwietnia – obie komisje w Gdańsku. Ale np. komisje warszawskie przekażą wyniki dopiero 5 maja. Natomiast jeśli chodzi o egzamin radcowski to 23 kwietnia ogłosi wyniki komisja w Olsztynie, a komisje warszawskie – 30 kwietnia.

Czytaj więcej

Dane prawników publikowane są w sieci bez ich zgody. Usunąć jest je trudno

Jak pisaliśmy na łamach „Rz”, egzaminy zawodowe dla prawników ubiegających się o togę z zielonym lub niebieskim żabotem trwają cztery dni i składają się z pięciu części – prawa karnego, prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa administracyjnego oraz etyki zawodowej.

Pierwszego dnia na egzamin radcowski nie stawiło się tylko 21 z 2079 dopuszczonych kandydatów, a na adwokacki – 34 z 1569. 

Pozostało jeszcze 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Prawo karne
Jechała 180 km/h, zabiła dzieci. Prawomocny wyrok dla Polki w Niemczech
Edukacja i wychowanie
Czy nagranie z nauczycielami z Tucholi to powód do usunięcia ich z zawodu?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sędzia od lat nie pisze uzasadnień wyroków. Resort Bodnara reaguje