Aktualizacja: 21.11.2024 09:59 Publikacja: 15.10.2024 17:00
Do pierwszego zetknięcia z nikotyną lub tytoniem dochodzi w wieku 13 lat
Foto: Stock Adobe
Jak wynika z badania CBOS na zlecenie Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI, najczęściej do pierwszego zetknięcia z nikotyną lub tytoniem dochodzi w wieku 13 lat. Na taki wiek inicjacji wskazało ok. 35 proc. badanych nastolatków.
Co czwarty (26 proc.) miał 12 lat, a co dziesiąty (10,9 proc.) – 11 lat. Inicjacja nikotynowa dotyczy już nawet 8-latków, wśród których 5,6 proc. uczniów próbowało już produktu zawierającego nikotynę – wskazują autorzy raportu „Używanie produktów nikotynowych przez młodzież w Polsce”.
- Reklamy napojów alkoholowych z udziałem celebrytów i podtykanie w ten sposób młodzieży alkoholu pod nos, powinny być zakazane i surowo karane – mówi prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Rząd pracuje nad przepisami, które wprowadzą m.in. zakaz sprzedaży alkoholu w postaci innej niż płynna i zakaz sprzedaży alkoholu przez Internet. W przyszłości w grę wchodzą rozwiązania, które przełożą się na podwyżkę cen alkoholu w sklepach.
Rząd zapowiada zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów bez zawartości nikotyny osobom poniżej 18. roku życia. Młodzież jednak dość łatwo omija już istniejące obostrzenia. Jak rozmawiać z nastolatkiem, który pali?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Optymizm to sposób patrzenia na świat i myślenia o rzeczywistości – wyjaśnia psycholog i trener biznesu Sławomir Prusakowski. To postrzeganie wydarzeń w pewnej narracji, która przekłada się na poczucie kontroli nad życiem. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili badanie, z którego wynika, że optymiści mają większą szansę na długie życie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą akcyzę na wyroby tytoniowe i e-papierosy.
Rządzący powinni zakazać słodyczy do złudzenia przypominających papierosy – uważa autor petycji skierowanej do Sejmu. Po interwencji „Rzeczpospolitej” z oferty wycofał je już Empik.
16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To doskonała okazja, żeby przypomnieć skąd się wziął najbardziej zabójczy nałóg w historii ludzkości.
Posłowie zdecydowali: podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe będą większe, niż wcześniej planowano.
W Polsce, podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej, oryginalne snusy są nielegalne. W sprzedaży funkcjonują jednak przypominające je woreczki nikotynowe. Bez problemu kupić mogą je także nieletni. Ministerstwo Zdrowia planuje to zmienić.
Paczka papierosów podrożeje z 18 zł do 20,80 zł po przyszłorocznej podwyżce akcyzy – szacuje Ministerstwo Finansów.
Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe będzie przyspieszona. Na rozpatrzenie czeka osobny projekt dotyczący papierosów elektronicznych.
Rząd przyspiesza prace nad zakazem sprzedaży mentolowego tytoniu do podgrzewania. Branża mówi o stawianiu jej pod ścianą. Wylicza, że na zakazie budżet straci miliard złotych rocznie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas