Autopoprawka do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych pojawiła się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w ubiegły piątek (29 listopada). Przepisy zaproponowane przez resort zdrowia dotyczą m.in. saszetek nikotynowych, które obecnie nie są regulowane prawem polskim. Rozwiązanie dotyczące objęcia wyrobu akcyzą przedstawiło wiosną Ministerstwo Finansów, a na początku listopada br. minister zdrowia Izabela Leszczyna sygnalizowała, że woreczki nikotynowe z syntetyczną nikotyną mogą zostać zakazane.
Czytaj więcej
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Teraz wyroby uwzględniono w autopoprawce do nowelizacji ustawy tytoniowej. Zakłada ona m.in. zakaz sprzedaży woreczków nikotynowych osobom do lat 18, zakaz ich sprzedaży w automatach, czy na odległość jak również zakaz promocji i reklamy takich wyrobów.
Oprócz tego przepisy przewidują, że „należy dopuścić możliwość sprzedaży jedynie woreczków nikotynowych zawierających składniki, które nadają zapach lub smak tytoniu” - czytamy w uzasadnieniu.
Przepisy nie trafiły do konsultacji społecznych
Takie rozwiązanie i sposób procedowania przepisów nie podobają się przedsiębiorcom. - Niestety, proponowane zmiany, mimo że radykalnie zmieniające treść projektowanej regulacji, nie zostały poddane konsultacjom społecznym ani nie były przedmiotem konferencji uzgodnieniowej. Tymczasem projekt w nowej wersji zakłada zakaz sprzedaży woreczków nikotynowych zawierających składniki nadające im zapach lub smak inny niż tytoniowy, co w praktyce oznaczałoby ich wykluczenie z rynku. Brak konsultacji społecznych w przypadku tak istotnie zmienionego projektu stanowi istotne naruszenie standardów legislacyjnych – uważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.