Resort zdrowia walczy z internetowym handlem receptami

300 e-recept dla 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnego dnia pracy lekarza - takie ograniczenie planuje wprowadzić ministerstwo zdrowia.

Publikacja: 30.06.2023 15:19

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Foto: PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo zdrowia chce ukrócić działalność platform internetowych, za pośrednictwem których recepty są wystawiane bez badania pacjenta. Skala problemu jest bardzo duża. Centrum e-Zdrowia zidentyfikowało 10 lekarzy, którzy wystawiali rocznie od 100 tys. do 400 tys. e-recept.

- Dziennie ci lekarze wystawiali od blisko 300 do ponad tysiąca recept –zaznaczył na konferencji minister Adam Nidzielski. I dodał, że rekordzista, pracując 24 godziny na dobę, musiałby wypisywać 50 recept w ciągu godziny.

- Mamy do czynienia z biznesem, a nie działaniem motywowanym troską o pacjenta – podkreślił Niedzielski.

Czytaj więcej

Recepty z teleporady do zmiany. "Nie pozwolimy igrać ze zdrowiem i życiem"

Dlatego ministerstwo chce wprowadzić ograniczenie w systemie informatycznym. Jeden lekarz mógłby wystawić 300 recept dla 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnego dnia pracy.

Zdaniem ekspertów do takich zmian potrzebna jest zmiana ustawy, a wprowadzanie ograniczeń może zaszkodzić pacjentom. Zdarza się, że podczas dyżuru lekarz przyjmuje więcej niż 80 pacjentów.

-Nie wyobrażam sobie, żeby tak istotna zmiana została dokonana wyłącznie technicznie, a nie poprzez zmianę odpowiednich przepisów prawa. Jest to na tyle daleko idące ograniczenie, że powinno być bardzo dobrze przemyślane i omówione z odpowiednimi środowiskami, żeby nie zaszkodzić całemu systemowi – mówi Juliusz Krzyżanowski, adwokat z kancelarii Baker McKenzie. I pyta, co w sytuacji, kiedy ktoś naprawdę będzie potrzebował wizyty lub recepty a dany lekarz osiągnie limit danego dnia.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?