SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci

Satelita HYPE, stworzony przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został we wtorek wystrzelony na orbitę przez firmę SpaceX. Urządzenie ma wykrywać zanieczyszczenia i degradację lasów.

Publikacja: 15.01.2025 12:25

Satelita HYPE

Satelita HYPE

Foto: SatLab AGH

We wtorek, 14 stycznia, około godziny 20 polskiego czasu rakieta Falcon 9 została wystrzelona z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii. Pierwszy człon został prawidłowo odseparowany i wylądował w bazie SpaceX LZ-4. Rakieta w ramach misji Falcon 9 Transporter-12 wyniosła na orbitę 131 ładunków – w tym polskiego satelitę HYPE.

Najmniejszy polski satelita HYPE wystrzelony na orbitę. Stworzyli go studenci AGH

HYPE to najmniejszy satelita zbudowany w Polsce, a jednocześnie pierwszy całkowicie opracowany przez studentów. Stworzył go zespół młodych inżynierów działający w ramach Koła Naukowego SatLab AGH we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH. HYPE to satelita standardu PocketQube, a jego wymiary wynoszą jedynie 5 x 5 x 5 cm.

Studenci działający w ramach Koła Naukowego SatLab AGH

Studenci działający w ramach Koła Naukowego SatLab AGH

Foto: SatLab AGH

HYPE został wyniesiony na orbitę na wysokość 525 km. Stamtąd będzie mógł pełnić swoją pionierską misję. Studenci wyposażyli go w miniaturowy spektrometr, który pozwoli na obserwację Ziemi. Dzięki niemu będzie można oceniać zanieczyszczenia światłem i pyłami wulkanicznymi, a także śledzić degradację obszarów leśnych. Zgromadzone dane mogą zostać następnie wykorzystane w projektach badawczych.

Urządzenie posiada także miniaturową kamerę umocowaną do składanego ramienia. Kamera będzie skierowana na wyświetlacz satelity, na którym będą pojawiały się grafiki przesłane ze stacji naziemnej. Jej celem jest promowanie polskich osiągnięć technologicznych oraz popularyzacja nauki i technologii kosmicznych.

Czytaj więcej

Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych

Polski satelita ma w ciągu 5-10 dni zostać oddzielony od statku D-Orbit i wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. – Po oddaleniu się od pozostałych satelitów rozpocznie się sekwencja rozłożenia, która będzie polegała na zwolnieniu mechanizmu zabezpieczającego anteny i selfie sticka. Wtedy zaczynamy procedurę nawiązywania komunikacji i uruchomienia podsystemów – wyjaśnił Jan Rosa, członek zarządu koła SatLab AGH.

Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa