Maksimum roju Kwadrantydów: Kiedy pierwsze w 2025 roku spadające gwiazdy?

Już na początku nowego roku na niebie podziwiać będzie można wyjątkowy spektakl. Wszystko za sprawą zjawiska zwanego maksimum roju Kwadrantydów. Kiedy nastąpi i co będzie można zobaczyć?

Publikacja: 02.01.2025 15:54

Już w nocy z 3 na 4 stycznia na niebie zobaczyć będzie można maksimum roju Kwadrantydów / zdjęcie il

Już w nocy z 3 na 4 stycznia na niebie zobaczyć będzie można maksimum roju Kwadrantydów / zdjęcie ilustracyjne

Foto: K.Imai / Adobe Stock

W nocy z 3 na 4 stycznia po raz pierwszy w tym roku pojawi się szansa, aby na nocnym niebie dostrzec tzw. spadające gwiazdy.

Rój meteorów: Co to za zjawisko?

W wyniku powolnego rozpadu komet lub planetoid powstaje rój meteoroidów. Jest on strumieniem cząstek, drobinek lodu i pyłu. W momencie, kiedy drobinki materii z tego roju ulegają spalaniu w górnych warstwach atmosfery Ziemi, powstaje zjawisko roju meteorów nazywane też spadającymi gwiazdami.

Rocznie na niebie obserwować można kilkadziesiąt tego typu zjawisk. Jako pierwszy w roku kalendarzowym pojawia się rój Kwadrantydów. Do innych znanych rojów należą Lirydy, Perseidy czy Geminidy.

Czytaj więcej

Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców

Maksimum roju Kwadrantydów: Czym jest?

Nazwa roju Kwadrantydów wywodzi się od gwiazdozbioru Kwadratu Ściennego (łac. Quadrans Muralis), który już nie istnieje. Jego radiant, czyli punkt na niebie, z którego wydają się wyłaniać tzw. spadające gwiazdy, znajduje się na pograniczu gwiazdozbioru Wolarza, Herkulesa i Smoka. 

Jak można przeczytać na stronie internetowej NASA, rój Kwadrantydów po raz pierwszy zaobserwowano w 1825 roku. Źródłem tego roju jest planetoida 2003 EH1. Ma ona średnicę kilku kilometrów i okrąża Słońce co 5,52 roku. Została odkryta 6 marca 2003 roku w ramach projektu Lowell Observatory Near-Earth-Object Search (LONEOS).

Rój Kwadrantydów aktywny jest między końcem grudnia a pierwszą połową stycznia. Maksimum roju Kwadrantydów przypada na noc z 3 na 4 stycznia i trwa najczęściej zaledwie od 4 do 6 godzin. Tak krótki czas trwania odróżnia ten rój meteorów od większości pozostałych. W ich przypadku maksimum utrzymywać może się nawet przez dwa dni.

Czytaj więcej

Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany

Maksimum roju Kwadrantydów: Kiedy i jak obserwować?

Maksimum roju Kwadrantydów obserwować będzie można w nocy z piątku na sobotę (3/4 stycznia). Pojawić może się wówczas nawet ok. 120 meteorów na godzinę. Będą one widoczne na całym nocnym niebie.

Obserwacja maksimum roju Kwadrantydów możliwa będzie oczywiście pod warunkiem bezchmurnego nieba. Najlepiej oglądać je z miejsca oddalonego od świateł miasta. Im ciemniejsze niebo, tym większe szanse na dostrzeżenie zjawiska. Aby zobaczyć maksimum roju Kwadrantydów, nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Tzw. spadające gwiazdy można dostrzec gołym okiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po dotarciu na wybrane miejsce obserwacji, oczy potrzebują ok. 15-20 minut, aby przyzwyczaić się do ciemności.

Czasami oglądanie roju meteorów utrudnia pełnia Księżyca rozświetlająca nocne niebo. Na szczęście w tym roku w czasie maksimum roju Kwadrantydów nasz satelita znajdować się będzie dopiero w fazie wschodzącego sierpa, a ponadto zajdzie zanim Kwadrantydy staną się najlepiej widoczne. Tym samym nie powinien przeszkadzać w obserwacji.

W nocy z 3 na 4 stycznia po raz pierwszy w tym roku pojawi się szansa, aby na nocnym niebie dostrzec tzw. spadające gwiazdy.

Rój meteorów: Co to za zjawisko?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Kosmos
Co pogarsza wzrok astronautów? Ważne wyniki eksperymentów polskich badaczek
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Kosmos
Tajemniczy „śpiew” z kosmosu. Badacze zaskoczeni nową lokalizacją sygnału
Kosmos
Asteroida zbliża się do Ziemi. Zderzenie jest możliwe, wiadomo kiedy
Kosmos
Pierwsze centrum danych na Księżycu o krok. Instalację wyniesie rakieta Falcon 9 SpaceX
Kosmos
Wyjątkowa „parada planet”? Co naprawdę można zobaczyć na nocnym niebie pod koniec stycznia?