W nocy z 3 na 4 stycznia po raz pierwszy w tym roku pojawi się szansa, aby na nocnym niebie dostrzec tzw. spadające gwiazdy.
Rój meteorów: Co to za zjawisko?
W wyniku powolnego rozpadu komet lub planetoid powstaje rój meteoroidów. Jest on strumieniem cząstek, drobinek lodu i pyłu. W momencie, kiedy drobinki materii z tego roju ulegają spalaniu w górnych warstwach atmosfery Ziemi, powstaje zjawisko roju meteorów nazywane też spadającymi gwiazdami.
Rocznie na niebie obserwować można kilkadziesiąt tego typu zjawisk. Jako pierwszy w roku kalendarzowym pojawia się rój Kwadrantydów. Do innych znanych rojów należą Lirydy, Perseidy czy Geminidy.
Czytaj więcej
Magma znajdująca się pod superwulkanem Yellowstone przesuwa się prawdopodobnie w kierunku północno-wschodnim. To właśnie w tym rejonie w przyszłości może dojść do aktywności wulkanicznej. Do takiego wniosku doszli naukowcy na podstawie ostatnich badań.
Maksimum roju Kwadrantydów: Czym jest?
Nazwa roju Kwadrantydów wywodzi się od gwiazdozbioru Kwadratu Ściennego (łac. Quadrans Muralis), który już nie istnieje. Jego radiant, czyli punkt na niebie, z którego wydają się wyłaniać tzw. spadające gwiazdy, znajduje się na pograniczu gwiazdozbioru Wolarza, Herkulesa i Smoka.