Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany

Badacze z całego świata próbują oszacować kolejną datę potencjalnej erupcji dużego wulkanu. Według szacunkowych danych możliwe skutki ekonomiczne i klimatyczne takiego kataklizmu byłyby katastrofalne. Który z katastroficznych scenariuszy jest najbardziej realny?

Publikacja: 31.12.2024 05:58

Lawa spływająca zboczami wulkanu Etna, zlokalizowanego na wschodnim wybrzeżu Sycylii

Lawa spływająca zboczami wulkanu Etna, zlokalizowanego na wschodnim wybrzeżu Sycylii

Foto: Adobe Stock

Etna, Yellowstone, a może jeden z wulkanów z rejonu Indonezji? Naukowcy próbują przewidzieć, jak w dzisiejszych czasach wyglądałaby duża erupcja wulkaniczna. Wiadomo już, że potencjalne, długofalowe skutki mogą nieść poważniejsze konsekwencje niż w przeszłości. Jedną z przyczyn jest obecny stan klimatu.

Kiedy nastąpi kolejna, duża erupcja wulkanu?

Pytanie o to, kiedy dojdzie do erupcji dużego wulkanu, spędza sen z powiek badaczom specjalizującym się m.in. w zmianach klimatycznych. Tematowi możliwych skutków erupcji wulkanów w czasach współczesnych przygląda się CNN. Na łamach portalu zebrano wypowiedzi ekspertów w dziedzinie geologii, wulkanologii i klimatu. Badacze są zgodni, że wystąpienie tak dużego, geologicznego wydarzenia jest „niemożliwe do przewidzenia”. Przyznają jednocześnie, że prawdopodobieństwo podobnego incydentu cały czas rośnie. - Pytanie nie brzmi „czy”, ale „kiedy” - wyjaśnia na łamach CNN Markus Stoffel, profesor klimatu z Uniwersytetu Genewskiego. Ekspert obawia się, że w obecnych czasach ewentualna, duża erupcja wulkaniczna, spowodowałaby chaos klimatyczny. Kreśli też niepokojący kontekst, podsumowując krótko – ludzkość nie ma żadnego planu.

Czytaj więcej

Naukowcy obliczyli, jak szybko myślą ludzie. Liczba jest „wyjątkowo niska”

Jak wulkany wpływały w przeszłości na klimat?

Za ostatnią, potężną erupcję wulkaniczną przyjmuje się wybuch indonezyjskiego wulkanu Tambora. Erupcja miała miejsce w 1815 roku niosąc ogromne konsekwencje dla klimatu. Skutkiem wybuchu był m.in. tzw. rok bez lata, czyli drastyczne obniżenie plonów na skutek globalnego, gwałtownego spadku temperatury. Wśród długofalowych skutków erupcji wymienia się także klęskę głodu i epidemię cholery.

Każda erupcja wulkaniczna wiąże się z wyrzutem do atmosfery potężnych ilości dwutlenku węgla (który wpływa na proces ogrzewania klimatu planety). W obecnych czasach naukowców niepokoi także – w przypadku możliwej erupcji – potencjalny, duży wyrzut dwutlenku siarki. Podczas wybuchu wulkanu gaz trafi przez troposferę do stratosfery. Na tym poziomie małe cząsteczki aerozolu będą odbijać światło słoneczne w stronę przestrzeni kosmicznej, doprowadzając do ochłodzenia planety.

O jakim, globalnym poziomie ochłodzenia można mówić? Szacuje się, że wybuch wulkanu Tambora w 1815 roku obniżył średnią, globalną temperaturę o co najmniej 1 stopień Celsjusza. Wpływ erupcji wulkanów na klimat w czasach współczesnych oceniono m.in. na podstawie danych dostarczonych przez satelity. Przykładowo, w trakcie erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach (1991 rok) do stratosfery dostało się ok. 15 milionów ton dwutlenku siarki. Jak obliczyli badacze, wydarzenie to doprowadziło do globalnego spadku temperatury o ok. 0,5 stopnia Celsjusza na przestrzeni kilku lat.

Czytaj więcej

Monstrualny obiekt w teleskopie Webba. Naukowcy odkryli, co uśpiło czarną dziurę

Skutki wybuchu wulkanu w „niestabilnym świecie”

Eksperci geologii podkreślają, że w obecnych czasach wybuch dużego wulkanu mógłby doprowadzić do dalszych, poważnych zmian klimatycznych. Ocieplenie klimatu wiąże się m.in. ze zmianami procesu powstawania i transportowania cząsteczek aerozolu. - W miarę ocieplania się świata wzrasta prędkość, z jaką powietrze krąży w atmosferze, co oznacza, że cząsteczki aerozolu rozpraszają się szybciej i mają mniej czasu na wzrost – wyjaśnia na łamach CNN Thomas Aubry, wulkanolog z University of Exeter. Mniejsze cząsteczki aerozolu – wyrzucone do atmosfery w trakcie erupcji wulkanu – będą rozpraszać światło bardziej intensywnie. Tym samym ich wpływ „chłodzący” na globalny klimat może okazać się większy (niż w czasach poprzedzających obecny etap ocieplenia klimatu).

Z drugiej strony zmiany klimatyczne mogą dodatkowo „napędzać” częstotliwość możliwych erupcji wulkanów m.in. przez topnienie lodowców (zmniejszone ciśnienie może przyspieszyć wznoszenie się magmy) lub ekstremalne opady deszczu. Odkryto, że nadmiar wody – spowodowany intensywnymi opadami – może wsiąkać głęboko w ziemię i reagować z magmą, doprowadzając finalnie do erupcji.

Czytaj więcej

Picie kawy i herbaty a ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Nowe badania

Potencjalne straty ludzkie. Eksperci: wymagana jest czujność

Według szacunkowych danych obecnie ok. 800 milionów ludzi żyje w promieniu poniżej 100 km od czynnego wulkanu. W przypadku niektórych obszarów potencjalna erupcja mogłaby zniszczyć całe miasta. Potencjalnie zagrożony jest m.in. mocno zaludniony Neapol. Za katastrofalny w skutkach uznaje się także potencjalny, globalny spadek temperatury w wyniku erupcji dużego wulkanu.

Naukowcy przestrzegają, że w przypadku skrajnie pesymistycznego scenariusza erupcji straty ekonomiczne mogłyby wpłynąć na globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Wulkanolodzy śledzą obecnie m.in. aktywność sejsmiczną obiektów w Indonezji, a także superwulkanu Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Eksperci przepytani przez CNN podkreślają jednak, że kolejny wybuch dużego wulkanu może wystąpić w dowolnej lokalizacji – czas i miejsce potencjalnej erupcji pozostaje na razie zagadką.

Etna, Yellowstone, a może jeden z wulkanów z rejonu Indonezji? Naukowcy próbują przewidzieć, jak w dzisiejszych czasach wyglądałaby duża erupcja wulkaniczna. Wiadomo już, że potencjalne, długofalowe skutki mogą nieść poważniejsze konsekwencje niż w przeszłości. Jedną z przyczyn jest obecny stan klimatu.

Kiedy nastąpi kolejna, duża erupcja wulkanu?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Nauka
Naukowcy obliczyli, jak szybko myślą ludzie. Liczba jest „wyjątkowo niska”
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nauka
Kiedy wypada pierwszy dzień zimy 2024? Zima kalendarzowa i astronomiczna
Nauka
Nauka bez uczenia się? To nie sci-fi, a nowe odkrycie
Nauka
Najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2024 roku. Kiedy wypada przesilenie zimowe?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Nauka
Pełnia Księżyca w grudniu. Zimny Księżyc będzie wyjątkowy, bo trwa wielkie przesilenie księżycowe
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay