Portoryko pogrążyło się w ciemnościach. Cała wyspa bez prądu

Portoryko, amerykańskie terytorium nieinkorporowane, w środę zostało całkowicie pozbawione prądu w związku z poważną awarią sieci energetycznej na wyspie.

Publikacja: 17.04.2025 05:23

Prądu zostali pozbawieni wszyscy mieszkańcy Portoryko

Prądu zostali pozbawieni wszyscy mieszkańcy Portoryko

Foto: REUTERS/Ricardo Arduengo

arb

Prądu pozbawionych jest 1,4 mln odbiorców na wyspie – poinformował Hugo Sorrentini, rzecznik firmy Luma Energy, zarządzającej, eksploatującej, utrzymującej i modernizującej sieć przesyłową i dystrybucyjną energii w Portoryko. – Cała wyspa jest bez prądu – dodał w rozmowie z AP.

Wielka awaria w Portoryko: Ponad 300 tys. osób pozbawionych dostępu do bieżącej wody

Do awarii doszło w przededniu Wielkanocy, gdy hotele na wyspie są zapełnione turystami niemal do ostatniego miejsca. Wiele hoteli korzysta obecnie z generatorów prądotwórczych.

W związku z awarią sieci energetycznej co najmniej 328 tys. odbiorców pozbawionych jest również dostępu do bieżącej wody. Przywrócenie dostaw prądu do wszystkich odbiorców ma zająć od 48 do 72 godzin – przyznają władze.

Czytaj więcej

Kontrowersje wokół wypowiedzi Joe Bidena. Co miał na myśli mówiąc o „śmieciach”?

Na razie nie jest jasne, co spowodowało awarię. Nie jest to jednak pierwszy taki incydent w ostatnich latach, a przerwy w dostawach prądu pojawiają się na Portoryko w związku z pogarszającym się stanem infrastruktury energetycznej. Gubernator wyspy, Jenniffer González, która w związku z sytuacją kryzysową na wyspie skróciła urlop, zapewniła, że władze „pracują intensywnie”, aby rozwiązać problem przerw w dostawach energii.

Wielu Portorykańczyków domaga się, by władze wyspy anulowały umowy z firmami Luma Energy i Genera PR, które odpowiadają za utrzymanie sieci energetycznej w Portoryko.

Kryzys z siecią energetyczną jest frustrujący, po latach przerw w dostawach prądu wygląda na to, że sytuacja zmienia się ze złej w gorszą

Pablo José Hernández, przedstawiciel Portoryko w Kongresie USA

Portoryko od lat boryka się z problemami z siecią energetyczną

W związku z awarią wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do przerwania pracy. Zamknięte jest m.in. największe centrum handlowe na wyspie. Odwoływane są mecze koszykówki i baseballu. Ruch samochodów na ulicach San Juan, stolicy Portoryko, został sparaliżowany w związku z brakiem sygnalizacji świetlnej. Na wielu skrzyżowaniach pojawili się policjanci, którzy zaczęli kierować ruchem.

W środę późnym wieczorem prąd zaczął płynąć do 5–7 tys. odbiorców. Portoryko jest zamieszkiwane przez ok. 3,2 mln osób, z czego ponad 40 proc. żyje w ubóstwie. Wielu osób nie stać na generatory prądotwórcze lub panele fotowoltaiczne, które zapewniłyby im alternatywne źródło energii. Panele fotowoltaiczne ma w Portoryko niespełna 117 tys. budynków mieszkalnych i przedsiębiorstw. 62 proc. energii dostarczają wyspie elektrownie zasilane ropą, 24 proc. – gazem ziemnym, 8 proc. – węglem. Energia odnawialna generuje 7 proc. prądu na wyspie.

Pablo José Hernández, przedstawiciel Portoryko w Kongresie USA, zapewnił, że będzie robił wszystko, by zapewnić, że w Waszyngtonie „zrozumieją rzeczywistość, z jaką mierzą się Portorykańczycy”. – Kryzys z siecią energetyczną jest frustrujący, po latach przerw w dostawach prądu wygląda na to, że sytuacja zmienia się ze złej w gorszą – mówił.

Do poprzedniej dużej awarii sieci energetycznej doszło w Portoryko w sylwestra. Wyspa boryka się z przerwami w dostawach prądu od września 2017 roku, gdy huragan Maria poważnie uszkodził sieci energetyczne na wyspie. Już jednak przed uderzeniem huraganu stan infrastruktury energetycznej w Portoryko pozostawiał wiele do życzenia, ze względu na brak inwestycji i niewłaściwe zarządzanie.

Prądu pozbawionych jest 1,4 mln odbiorców na wyspie – poinformował Hugo Sorrentini, rzecznik firmy Luma Energy, zarządzającej, eksploatującej, utrzymującej i modernizującej sieć przesyłową i dystrybucyjną energii w Portoryko. – Cała wyspa jest bez prądu – dodał w rozmowie z AP.

Wielka awaria w Portoryko: Ponad 300 tys. osób pozbawionych dostępu do bieżącej wody

Pozostało jeszcze 90% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wypadki
Eksplozja w ośrodku testowania rakiet w Utah. Niepewna przyszłość programu Sentinel
Wypadki
Katastrofa helikoptera w Nowym Jorku. Maszyna rozpadła się w powietrzu
Wypadki
Tragedia w Dominikanie. Zawalił się dach klubu nocnego, wielu zabitych
Wypadki
Rozbił się rosyjski bombowiec strategiczny. Jest komunikat ministerstwa obrony
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Wypadki
Donald Trump o śmierci żołnierzy z USA na Litwie. Wskazał prawdopodobny powód